Jak wyczyścić BIK i czy w ogóle jest to możliwe?

Jak wyczyścić BIK i czy w ogóle jest to możliwe?

Jak wyczyścić BIK i czy w ogóle jest to możliwe?

Polacy mają coraz większe problemy z negatywną historią kredytową, która to przecież rzutuje później na szanse na uzyskanie kredytu w banku. Z tego też powodu pojawia się wiele firm, które deklarują, że są w stanie „wyczyścić” czyjś BIK i w ten sposób podnieść zdolność kredytową danej osoby. Tylko czym właściwie jest BIK i jakie informacje przechowuje? Jak wyczyścić BIK, co to oznacza i czy w ogóle da się to zrobić?

Co to jest BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, zajmuje się przechowywaniem danych na temat terminowości spłacanie przez Polaków swoich zadłużeń. To właśnie do BIKu sięgają na ogół banki podczas procesu przyznawania ich klientom kredytów. Zarówno instytucje pozabankowe, jak i bankowe mogą do Biura zgłosić informacje na temat każdego nowego zobowiązania, a później przekazywać dane na temat tego, czy kolejne raty spłacane są w terminie. Co ważne, w przeciwieństwie do Krajowego Rejestru Długów, w BIKu znajdują się nie tylko wpisy negatywne, dotyczące spóźnień w spłatach, ale także pozytywne, o wpłatach dokonanych na czas.

Mylne jest więc panujące wśród niektórych przekonanie, że najlepszy BIK to pusty BIK. Jeśli w naszej historii kredytowej nie ma żadnych wpisów, bank nie jest w stanie ustalić, czy jesteśmy uczciwym i wiarygodnym klientem. Udzielenie nam kredytu jest więc sporym ryzykiem. Warto więc zawczasu zadbać o odpowiednią historię kredytową i nie żyć w strachu przez zaciąganiem kredytów. Pusta historia kredytowa może dać się nam we znaki zwłaszcza, jeśli w pewnym momencie zapragniemy zaciągnąć kredyt hipoteczny lub samochodowy.

Czy da się wyczyścić BIK?

Jeśli zapytamy, jak wyczyścić BIK firmy, które się tym zajmują zapewne nie otrzymamy jednoznacznej odpowiedzi. Prawda jest bowiem taka, że nie możemy sami z siebie usunąć niewygodnego dla nas wpisu. Zaraz po spłaceniu zobowiązania możemy wnioskować o jego usunięcie z bazy, ale tylko jeśli było ono spłacone w terminie. Nie jest to zresztą opłacalne działanie, ponieważ takie wpisy działają później na naszą korzyść. Jeśli zaś chodzi o te wpisy, których rzeczywiście chcielibyśmy się pozbyć (czyli wpisy negatywne, o poślizgach w spłatach długów), to nie mamy zazwyczaj takiej możliwości.

Biuro Informacji Kredytowej ma tego typu informacje prawo przechowywać nawet 5 lat po zakończeniu okresu kredytowania, a później jeśli złożymy wniosek o usunięcie niepochlebnego wpisu nie zawsze musi on zostać rozpatrzony pozytywnie. Nie pomoże w tym żadna firma, ponieważ takie po prostu panują zasady. Nie warto więc płacić za odpowiedź na pytanie jak wyczyścić BIK, ponieważ ona po prostu nie istnieje. Jedyne, co możemy tak naprawdę zrobić, aby pozbyć się negatywnych wpisów, to odczekać 5 lat i wnioskować o ich usunięcie z bazy.

Co zrobić, aby mieć lepszy BIK?

To, że negatywnych wpisów nie da się wyczyścić nie znaczy, że w żaden sposób nie da się poprawić swojej historii kredytowej. Kluczem jest zaczęcie działania już w młodym wieku. Warto brać drobne kredyty lub kupować towary na raty, nawet jeśli stać nas, aby zakupić je za gotówkę. Wiele terminowo spłaconych małych zobowiązań zaciąganych na przestrzeni wielu lat sprawi, że nawet jeśli kiedyś podwinie nam się z noga w zakresie spłacania rat na czas, wciąż nasza historia kredytowa będzie w dużej mierze pozytywna. Dobrze jest się tym zainteresować, ponieważ w razie czego z tak zwanym „złym BIKiem” skazani będziemy na korzystanie z usług firm pożyczkowych, a banki nie będą nam miały nic do zaoferowania. Co prawda pożyczki w parabankach też mają swoje zalety, takie jak szybkość czy wygoda składania wniosków, ale są one na ogół znacznie wyżej oprocentowane niż kredyty w banku.

Jak widać, nie da się odpowiedzieć na pytanie jak wyczyścić BIK. Nie warto więc dawać się nabierać firmom, które twierdzą, że za pewną opłatą są w stanie to zrobić. Okaże się to tylko stratą czasu i pieniędzy. Jedyne co możemy tak naprawdę zrobić, to zapełniać naszą historię pozytywnymi wpisami i czekać, aż od pojawienia się tych negatywnych minie 5 lat.

Artykuł powstał we współpracy z https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/.