MIG BR – co to jest, jak sprawdzić się w tej bazie i jak usunąć wpisy?

MIG BR – co to jest, jak sprawdzić się w tej bazie i jak usunąć wpisy?

Czy da się sprawdzić swoje dane w bazie MIG BR? Jak usunąć z niej wpisy? Wyjaśniamy krok po kroku!

Wiele osób szuka wśród specjalistów lub na forach internetowych odpowiedzi na pytanie, czy da się usunąć swoje dane z bazy BIK. To jest możliwe, ale tylko w niektórych przypadkach. Bardziej prawdopodobna jest jedynie zmiana statusu takich wpisów. Jednak te same osoby nie zawsze mają świadomość, że poza tą bazą danych na temat historii spłacania przez nas zobowiązań są jeszcze inne, o których być może nie wiemy. Dane o nieterminowej spłacie zobowiązań nie są gromadzone wyłącznie w BIK. Istnieje także MIG BR, zwana częściej po prostu Bankowym Rejestrem. Tę bazę prowadzi Związek Banków Polskich.

W tym wpisie wyjaśnimy wszystko na temat MIG BR. Odpowiemy między innymi na takie pytania, jak: Czym jest MIG BR? Za co można zostać umieszczonym w tej bazie danych? Jak sprawdzić, czy moje dane widnieją w tej bazie, oraz, czy da się je stamtąd usunąć? Zapraszamy do lektury!

Jeśli interesuje Cię tylko jedne, konkretne zagadnienie, sprawdź, w którym punkcie artykułu je opisaliśmy – nie trać czasu na szukanie interesującego Cię paragrafu! Oto spis treści:

  • Co to jest MIG BR?
  • Kiedy nasze dane trafiają do MIG BR?
  • Jak sprawdzić, czy nasze dane widnieją w bazie MIG BR?
  • Jak wygląda koszt pobrania raportu z MIG BR?
  • Czy da się przed czasem usunąć wpis w Rejestrze Bankowym?
  • Czy wszystkie banki sprawdzają bazę BR przed udzieleniem kredytu?
  • W jakich bankach uzyskam kredyt, bez sprawdzania BR?
  • Moje dane widnieją w spisie BR – jak mogę sfinansować firmę?
  • Czy opłaca się usuwać wpis z BR? Wyjaśniamy.

Co to jest MIG BR?

Rozwinięcie skrótu MIG BR to Międzynarodowa Informacja Gospodarcza. MIG został powołany przez Związek Banków Polskich, a jednym z jego modułów jest właśnie Bankowy Rejestr. W tej bazie umieszczane są dane klientów, którzy mieli problemy ze spłacaniem zadłużenia, lub posiadają produkty bankowe, których spłacanie nie idzie im tak, jak powinno. Ma to służyć dawaniu bankom informacji, że dany klient to potencjalne ryzyko – może być po prostu niewypłacalny. Bankowy Rejestr może aktualizować każdy bank, który jest członkiem Związku Banków Polskich. Posiadanie negatywnych wpisów w BR eliminuje możliwość uzyskania kredytu, ponieważ właśnie od sprawdzenia tej bazy zaczyna się zazwyczaj weryfikacja klienta.

Kiedy nasze dane trafiają do MIG BR?

Twoje dane trafią do bazy danych, jeśli posiadasz zobowiązanie większe niż 200 złotych jako osoba prywatna, lub większe niż 500 złotych jako przedsiębiorca. Jednak nie dzieje się to od razu – opóźnienie w spłacie musi przekroczyć okres 60 dni, aby Twoje dane trafiły do rejestru. Niestety, uregulowanie należności nie załatwia sprawy – negatywny wpis na temat historii spłacania przez Ciebie zobowiązań może widnieć w MIG BR aż 5 lat, i to bez Twojej zgody! Niestety, banki zazwyczaj nie informują klientów o fakcie wpisania ich do rejestru MIG BR. Klienci najczęściej dowiadują się o tym sami, przypadkowo, kiedy chcą na przykład zaciągnąć kredyt. Zaległości mogą powstać nawet wtedy, kiedy o tym nie wiesz – na przykład, kiedy założysz jakieś konto bankowe, ale o nim zapomnisz… A opłata za nieużywane konto to 5 – 10 złotych miesięcznie. Może z tego urosnąć całkiem duża suma, która pokrzyżuje nasze plany i popsuje wpisy w BR.

Jak sprawdzić, czy nasze dane widnieją w bazie MIG BR?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy w Bankowym Rejestrze istnieją jakieś negatywne wpisy na Twój temat jest po prostu pobranie odpowiedniego raportu. Aby pobrać raport, należy wysłać wniosek do Związku Banków Polskich.

Ze względu na panującą pandemię, niemożliwe jest załatwienie tej sprawy stacjonarnie. Można natomiast wysłać pismo drogą pocztową lub elektroniczną. Jeśli posiadasz podpis elektroniczny, złożenie wniosku zajmie Ci dosłownie chwilę. Jeśli takiego nie posiadasz, musisz wydrukować wniosek, podpisać go i wysłać na odpowiedni adres.

Jak wygląda koszt pobrania raportu z MIG BR?

Jeśli jesteś osobą prywatną, lub osobą fizyczna prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, to masz możliwość pobrania takiego raportu za darmo raz na 6 miesięcy. Jeśli jednak zgubisz raport, lub Twoja sytuacja w jakiś sposób ulegnie zmianie, i będziesz chciał ponownie sprawdzić wpisy w Rejestrze Bankowym, to odpowiedź na Twoje zapytanie drogą elektroniczną będzie kosztować 10 złotych, a odpowiedź wysłana pocztą, w postaci papierowego raportu to koszt 18 złotych.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, Twoje koszty pobrania raportu są nieznacznie większe od kosztów dla osoby prywatnej czy prowadzącej jednoosobową działalność. Pobranie raportu drogą elektroniczną będzie Cię kosztować 15 złotych, a drogą papierową 23 złote.

Pamiętaj, że wniosek możesz złożyć dopiero po wniesieniu odpowiedniej opłaty.

Czy da się przed czasem usunąć wpis w Rejestrze Bankowym?

W teroii  – oczywiście. Jednak wszyscy dobrze wiemy, jak często sprawy wyglądają w praktyce. Największe znaczenie ma tutaj instytucja, przez którą Twoje dane znalazły się w Rejestrze. Pierwszym krokiem, jaki powinieneś podjąć, jest upewnienie się na 100%, czy wpis faktycznie powinien mieć miejsce. Ustal więc, czy jest zasadny. Być może kwota, z którą spłaty zalegałeś, była za niska, aby “zakwalifikować” Cię do wpisu? A może uregulowanie zobowiązania tak naprawdę trwało której, niż 60 dni? Warto upewnić się do co zasadności wpisu, a następnie dopiero podejmować odpowiednie kroki w sprawie jego usunięcia.

Po wygaśnięciu zobowiązania, czyli uregulowaniu wszystkich rat i zamknięciu zobowiązania, możemy przestać wyrażać zgodę na udostępnianie naszych danych, co automatycznie powoduje, że musimy zostać usunięci z Rejestru. Ten proces jednak nie zawsze jest tak łatwy, jak tutaj opisujemy. Banki raczej niechętnie chcą usuwać takie wpisy, jednak da się to zrobić. Możesz na przykład wystosować oskarżenie do Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Czy wszystkie banki sprawdzają bazę BR przed udzieleniem kredytu?

Każdy bank, który należy do Związku Banków Polskich, przed udzieleniem kredytu czy pożyczki, zawsze sprawdza bazę BR. Banki robią to po to, aby upewnić się, z jakim klientem mają do czynienia – czy ten radzi sobie ze spłacaniem kredytów, czy jednak miał już jakieś problemy w przeszłości. Jeśli cofnęlibyśmy się o kilka lat wstecz, to nie każdy działający na polskim rynku bank należałby do Związku Banków Polskich. Sytuacja jednak zmieniła się na przestrzeni lat, a dzisiaj praktycznie każdy działający na terenie Polski bank należy do tego związku, a więc przy udzielany kredytów i pożyczek sprawdza dokładnie Rejestr Bankowy, w celu upewnienia się, czy aby na pewno można udzielić danej osobie, czy firmie jakiekolwiek zobowiązanie.

W jakich bankach uzyskam kredyt, bez sprawdzania BR?

Chcesz zaciągnąć kredyt, jednak w BR widnieją negatywne wpisy na Twój temat? Nie zdołałeś ich jeszcze usunąć, mimo że zobowiązanie zostało zamknięte już jakiś czas temu? To może stanowić dla Ciebie całkiem duże wyzwanie, jednak i z tej sytuacji jest wyjście. Jeszcze do niedawna Santander Consumer Bank sprawdzał jedynie wpisy w BIK, a i nawet mimo negatywnych wpisów tam, klienci zazwyczaj otrzymywali finansowanie. Na ten moment być może sytuacje uległa zmianie, jednak zdecydowanie warto to sprawdzić.

Jeśli nie masz już żadnej alternatywy w postaci innego banku, możesz skorzystać z ofert licznych SKOKów. Spółdzielcze Kasy nie są bankami, więc nie mają dostępu do baz BR. Warto sprawdzić oferty SKOKów, być może właśnie tam uda Ci się zdobyć pieniądze, na które nie możesz czekać? Zdecydowanie najpopularniejszym SKOKiem jest Kasa Stefczyka, która udziela pożyczek i kredytów konsolidacyjnych na nawet 160 000 złotych na 120 miesięcy, a warunki są bardzo korzystne. Warto zapoznać się jednak z różnymi ofertami – być może inne miejsce będzie miało Ci do zaoferowania inne warunki, bardziej dla Ciebie korzystne? Warto poszukać kilku opcji i wybrać spośród nich jedną –  najlepszą.

Moje dane widnieją w spisie BR – jak mogę sfinansować firmę?

W przypadku prowadzenia firmy, wpis dotyczący Ciebie jako osoby prywatnej także może zablokować Ci możliwość finansowania Twojej działalności. Banki sprawdzają bazy zarówno Twojego biznesu jak i Twoje – warto mieć to na uwadze. Jeśli w bazie widnieją negatywne wpisy o Tobie, więc Twoja firma nie może uzyskać finansowania. W takim przypadku warto poszukać innych rozwiązań, a należą do nich:

– Pożyczki pozabankowe. Nie mamy na rynku wiele wiarygodnych instytucji tego typu, jednak zdecydowanie da się takie znaleźć. SKOKi to świetna alternatywa dla banków, jeśli jednak i tam warunki nie będą Ci odpowiadać, możesz skorzystać z parabanku. W parabankach znajdziesz raczej rozwiązania krótkoterminowe, ale być może będzie to idealna opcja dla Ciebie.

– Leasingi. Na rynku istnieje wiele ciekawych propozycji leasingów bez sprawdzania BIK, pożyczek leasingowych czy leasingów zwrotnych. To rozwiązanie jest o tyle korzystne, że można skorzystać z niego całkowicie online.

– Faktoring. Polega on na finansowaniu faktów sprzedażowych, To świetne rozwiązanie, jeśli okres zapłaty jest długi, a Tobie zaczyna brakować gotówki na bieżące obroty. Faktoring również możesz uzyskać całkowicie online.

Czy opłaca się usuwać wpis z BR? Wyjaśniamy.

Oczywiście, że tak! Łatwiej jest usunąć wpis z BR, niż potem martwić się, że nie możemy dostać kredytu, który w tym momencie jest nam naprawdę wyjątkowo potrzebny. Nawet w sytuacji, kiedy nie potrzebujesz aktualnie kredytu, a wiesz, że w BR wprowadzone są Twoje dane na temat spłacania poprzednich zobowiązań – postaraj się je usunąć. Może to oszczędzić Ci w przyszłości naprawdę wiele nerwów. Oczywiście, istnieją możliwości finansowania nawet posiadając negatywne wpisy w BR, jednak zazwyczaj te rozwiązania nie są zbyt korzystne. Jeśli chcesz w przyszłości korzystać z produktów bankowych, powinieneś posratać się o usunięcie wpisów w  BR. W ten sposób świadomie zadbasz o swoją przyszłość – zapewnisz sobie spokój i mniej nerwów przy zaciąganiu w przyszłości kredytu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do Twoich finansów, dobrym rozwiązaniem może być także udanie się do odpowiedniego doradcy.