Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

Czym jest pożyczka konsolidacyjna?

pożyczki konsolidacyjne

Rynek finansów staje się coraz bardziej rozbudowany. Wpływ na to ma coraz większe zainteresowanie kredytami i stale rosnące zaufanie wobec banków. Wiele instytucji i prywatnych firm pożyczkowych korzysta z tego faktu i rozszerza swoją ofertę o coraz to nowsze produkty finansowe. Jednym z bardziej skomplikowanych może okazać się konsolidacja. Jest ona jednak pomocna dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zadłużeń. Zobacz, czym są pożyczki konsolidacyjne i na czym polegają.

Pożyczka konsolidacyjna – co to jest?

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest konsolidacja, to już tłumaczymy. Polega ona na połączeniu ze sobą kilku różnych zobowiązań finansowych w jeden, nowy kredyt. Dzięki takiemu zabiegowi możemy obniżyć miesięczną ratę kredytu i pozbyć się kilku różnych zobowiązań finansowych. Konsolidować można różne rodzaje kredytów, a także zadłużenia na karcie kredytowej. Obecnie kredyt konsolidacyjny możemy znaleźć w ofercie większości instytucji finansowych. Wystarczy zapytać o ofertę i wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową – jest ona potrzebna tak samo, jak podczas zaciągania innych zobowiązań.

Zalety pożyczek konsolidacyjnych

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, dzięki konsolidacji możesz obniżyć swoje miesięczne raty i zyskać jeden kredyt, pozbywając się kilku wcześniejszych. Jest to niewątpliwie największa zaleta tego produktu i to właśnie dlatego cieszy się on taką popularnością. Pożyczki konsolidacyjne pozwalają odciążyć domowy budżet i lepiej zarządzać pieniędzmi. Dzięki temu, że skonsolidowałeś zadłużenia i zamiast np. trzech rat masz tylko jedną, stajesz się tez bardziej wiarygodnym klientem dla banku. Nie musisz też pamiętać o tym, aby zapłacić kilka rat w różnych terminach – w końcu będziesz miał już tylko jedną.

Czy warto?

Na pytanie, czy warto wziąć pożyczkę konsolidacyjną, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla wielu osób będzie to szansa na uniknięcie spirali zadłużeń i ułatwienie w spłacaniu długów. W takim przypadku konsolidacja jak najbardziej się opłaci i będzie korzystna dla klienta banku. Musisz jednak pamiętać o tym, że maksymalne wydłużenie okresu spłaty i co za tym idzie, zmniejszenie miesięcznej raty wiążę się z wyższymi kosztami kredytu. Warto sprawdzić, czy całkowita kwota kredytu konsolidacyjnego nie przekracza za bardzo kwoty, którą obecnie musisz płacić za wszystkie zobowiązania. Jeśli różnica jest niewielka i tylko nieznacznie dopłacasz do konsolidacji, która może odciążyć Cię z problemów finansowych to warto się na nią zdecydować.