Oddłużanie kredytem – czy jest warte ryzyka?

Oddłużanie kredytem – czy jest warte ryzyka?

kredyt oddłużeniowy

Z jednej strony można często usłyszeć, aby nie spłacać jednego zadłużenia kolejnym. Z drugiej – czasami może to być jedyne rozwiązanie, które uchroni nas przed wpadnięciem w jeszcze głębsze problemy finansowe. Nie da się ukryć, że Polacy są coraz bardziej zadłużonym narodem, a chociaż łatwo zadłużenia zaciągać, to znacznie trudniej jest je spłacać. Wobec tego kredyt oddłużeniowy bez wątpienia wiąże się z pewnym ryzykiem, ale czy mimo tego warto go zaciągać? Jakie są jego zalety i czym różni się on od kredytu konsolidacyjnego?

Na czym polega oddłużanie kredytem?

Oddłużanie kredytem działa na bardzo prostej zasadzie. Całość zaczynamy od zaciągnięcia kredytu oddłużeniowego w dowolnym banku (spotkać można także oferty pożyczek oddłużeniowych w firmach pożyczkowych), zwracając oczywiście uwagę na to, aby był on dla nas maksymalnie korzystny.

Z funduszy pozyskanych dzięki takiemu kredytowi spłacamy dotychczasowe zobowiązania, które nie dawały nam spokoju i stawały się coraz większym problemem.

Ostatecznie zamiast kilku różnych rat, spłacamy tylko jedną – ratę kredytu oddłużeniowego. Dzięki temu musimy dokonywać wpłaty jedynie raz w miesiącu, a nie w różnych terminach i nie musimy się obawiać, że o czymś zapomnimy.

W zamierzeniu tego typu kredyt powinien być łatwiejszy do spłacania niż uregulowane za jego pomocą zobowiązania.

Kredyt oddłużeniowy a kredyt konsolidacyjny

Opisany powyżej proces oddłużania kredytem może się bardzo mocno kojarzyć z kredytem konsolidacyjnym, czyli bardziej znanym i popularnym produktem bankowym. Chociaż oba te rodzaje kredytów mają pewne podobieństwa, to występują pomiędzy nimi także znaczące różnice.

Kredyt konsolidacyjny ciężko otrzymać samemu i wymaga to z reguły pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego. Co oczywiste, wymagania banku odnośnie zdolności kredytowej czy historii kredytowej mogą być trudne do spełnienia przez osoby zadłużone, a właśnie takie najczęściej potrzebują kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli chodzi o kredyt oddłużeniowy, to sprawa wygląda nieco inaczej. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przeznaczony bezpośrednio dla osób zadłużonych, wobec tego bank ma wobec potencjalnych kredytobiorców znacznie mniejsze wymagania.

Jedynym minusem kredytu oddłużeniowego jest fakt, że zawsze będzie on droższy niż kredyt konsolidacyjny. Wiąże się to z ryzykiem podejmowanym przez bank, które w przypadku kredytu konsolidacyjnego jest znacznie mniejsze. W związku z tym umożliwiając oddłużanie kredytem bank musi amortyzować potencjalne straty, co robi poprzez oferowanie wyższego oprocentowania czy prowizji (na przykład za udzielenie kredytu).