Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – na czym to polega?

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza – na czym to polega?

spadek-z-dobrodziejstwem-inwentarza

Śmierć bliskiej osoby jest bardzo smutnym wydarzeniem. Dla większości osób jest to okres bardzo trudny, jednak konieczne jest załatwienie kilku niezbędnych formalności. Jedną z nich jest dopilnowanie spraw spadkowych i dzielenie się majątkiem osoby, która odeszła. Zobacz, jak wyglądają sprawy spadkowe w naszym kraju i na czym polega spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

Co można zrobić ze spadkiem?

Osoba, która dziedziczy spadek, może z nim zrobić trzy rzeczy: odrzucić, przyjąć wprost i przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Po otrzymaniu prawa spadkowego masz 6 miesięcy na to, aby oświadczyć, jaką podejmujesz w tej sprawie decyzję. Sprawa wygląda nieco inaczej w momencie, gdy zmarły pozostawił testament. W takiej sytuacji majątek otrzymują osoby zapisane w tym dokumencie i nie działa prawo spadkowe. Niestety większość osób nie myśli o tym, aby za życia sporządzić taki dokument. W takiej sytuacji rodzina musi dojść do porozumienia i kierować się obowiązującym w naszym kraju prawem.

Jeśli masz podejrzenie, że spadkiem są same długi, to możesz go po prostu odrzucić, tak samo, jak inni członkowie rodziny. Dziedziczenie ustawowe składa się z 4 grup dziedziczenia, które są uzależnione od poziomu spokrewnienia ze zmarłym. Na samym początku dziedziczą małżonkowie oraz dzieci. Później rodzice, rodzeństwo i dziadkowie, na samym końcu jest gmina lub Skarb Państwa, jeśli wszyscy spadkobiercy odrzucą spadek.

Na czym polega spadek z dobrodziejstwem inwentarza?

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza przyjmowany jest automatycznie, jeśli spadkobierca w ciągu 6 miesięcy nie zdecydował czy przyjmuje, czy też odrzuca spadek po zmarłym. Polega to na tym, że przyjmujemy cały majątek zmarłego, ale jesteśmy też odpowiedzialni za jego długi. Nie musimy spłacać jednak całego zadłużenia a jedynie część, która odpowiada wysokości majątku, jaki posiadał zmarły. Jeśli długów jest więcej niż majątku, to oznacza, że ze spadku nie pozostanie nam nic. Jeśli zmarły miał jednak niewielkie długi i pokaźny majątek, to po spłacie zobowiązań resztę pieniędzy zachowuje spadkobierca.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza jest jedną z najkorzystniejszych opcji przyjęcia spadku. Nie przyjmujemy wszystkich długów zmarłego a jedynie te, które jesteśmy w stanie spłacić jego majątkiem. Jeśli jednak wiadomo, że zmarły miał same długi i mało majątku, to lepiej zrzec się swojego prawa do dziedziczenia. Unikniesz tym sposobem załatwiania wielu formalności związanych z długami i będziesz mógł przeżywać żałobę w spokoju.