Kredyt od pierwszego dnia działalności – jakie trzeba spełnić warunki? 

Kredyt od pierwszego dnia działalności – jakie trzeba spełnić warunki? 

Otworzenie własnego biznesu to marzenie wielu osób. Niektórzy mają nawet dobre pomysły na firmę, które przy sprzyjających okolicznościach mogłyby pozwolić autorom na zostanie milionerami. Niestety, aby w ogóle mówić o rozpoczęciu działalności gospodarczej, trzeba mieć odłożonych co najmniej kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy, aby przez pewien czas móc inwestować je w nowe zamówienia czy działania marketingowe ze świadomością, że nakłady mogą się jeszcze nie zwracać.

Nie każdy ma możliwość zgromadzenia oszczędności tak dużych, by pozwoliły mu one na założenie własnego przedsiębiorstwa. To właśnie ta bariera finansowa powstrzymuje mnóstwo pomysłowych i kreatywnych ludzi przed porzuceniem pracy na etacie i “przejściem na swoje”. Czy jednak brak funduszy zawsze musi przekreślać ambitne plany o wejściu na rynek? Czy początkujący biznesmeni mogą na przykład wziąć kredyt dla firm? Okazuje się, że jak najbardziej!

Jeszcze do niedawna banki niechętnie pożyczały pieniądze nawet przedsiębiorstwom funkcjonującym od kilku miesięcy, nie mówiąc już o takich, które dopiero co zostały zarejestrowane. Te czasy na szczęście powoli odchodzą już w niepamięć, a coraz więcej banków posiada bardzo atrakcyjne oferty kierowane do osób, które chciałyby zaciągnąć kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności.

Kredyt na start a kredyt dla firm – czym się różnią?

Większość banków posiadających swoje siedziby w Polsce chętnie pożycza pieniądze przedsiębiorcom, którzy planują zrealizować za nie duże inwestycje. Zazwyczaj jednak kredytobiorcami w tym przypadku są podmioty, które na rynku funkcjonują już od dłuższego czasu, np. od kilku lat, i z tego powodu mogą pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi. Niektóre z instytucji sektora bankowego proponują swoim klientom także kredyt dla firm na start.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że warunki, na jakich udzielana jest pomoc finansowa debiutującym biznesmenom, nie są tak samo korzystne jak w przypadku przedsiębiorców z większym doświadczeniem. Bank musi się bowiem w jakiś sposób ochronić przed ewentualnymi stratami. Z tego powodu często przy udzielaniu pożyczki na start klienci proszeni są o danie zabezpieczenia, czy to w postaci hipoteki na nieruchomości, weksla, czy może poręczenia osoby trzeciej.

Kredyt od pierwszego dnia działalności – jakie trzeba spełnić warunki?

Ubiegając się o kredyt dla firm na start, należy oczywiście spełnić pewne wymagania. Przede wszystkim należy przedstawić bankowi przekonywujący biznesplan, z którego wynika, że dana firma rokuje przynoszeniem zysków w niedalekiej przyszłości. Oprócz tego należy pokazać pracownikowi oddziału zaświadczenie o zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

W przypadku osób fizycznych rejestracji dokonuje się w CEIDG czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Powołanie do życia osoby prawnej odnotowywane jest natomiast w rejestrach sądowych prowadzonych przy sądach rejonowych zwanych gospodarczymi.