Weterynarz – ile zarabia?

Weterynarz – ile zarabia?

Weterynarz to zawód, który jest szanowany społecznie i przez wiele osób bardzo pożądany. Decydując się na to, by uprawiać ten zawód, dana osoba musi mieć pewien zestaw cech i kompetencji, które pomogą zostać weterynarzem. Praca ze zwierzętami nie należy do najłatwiejszych, chociaż pozornie może wyglądać bardzo przyjemnie.

Przed przyszłym lekarzem zwierząt stoi wiele wyzwań, w postaci ukończenia studiów, czy znalezienia dobrej pracy w zawodzie. Jeśli ktoś chce zajmować się weterynarią, musi też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce być weterynarzem, czy technikiem weterynarii, ponieważ te dwa zbliżone stanowiska, to jednak dwie zupełnie inne specjalizacje.

Kto może zostać weterynarzem?

Nim dany człowiek zostanie weterynarzem, musi odpowiedzieć sobie na kilka pytań i sprawdzić, czy ma do tego odpowiedni zestaw cech. Przede wszystkim musi być to człowiek empatyczny, potrafiący współodczuwać, ponieważ będzie pracował ze zwierzętami, które same z siebie nie powiedzą, co je boli. Taki człowiek musi potrafić wczuć się w ich sytuację i przede wszystkim mieć do nich cierpliwość. Przyszły weterynarz nie może bać się zwierząt, ponieważ mogą one to wyczuć, a przez to coś mu zrobić. Stanowczość, acz łagodność to bardzo pożądane cechy w tym zawodzie. Weterynarz, poza kontaktem ze zwierzętami, będzie też miał kontakt z właścicielami zwierząt. Dlatego też powinien mieć także dobre podejście do ludzi. Czasem będzie musiał im przekazać złe wieści, dlatego empatia to kluczowa cecha w tym zawodzie.

Osoba, która chce zostać weterynarzem, nie może bać się krwi czy drastycznego widoku. Będzie  on czasem się pojawiał i będzie trzeba z tym widokiem się uporać. Weterynarz to też zawód z zakresu medycyny, dlatego przyszłego kandydata czeka spora ilość nauki. Kilka lat studiów, które są wymagające i trudne. Studia weterynaryjne to nie to samo co technikum weterynaryjne. Warto rozróżnić te dwie rzeczy i zadać sobie też pytanie, czy chce być się weterynarzem, czy technikiem. Studia weterynaryjne są trudniejsze, jednak to po nich jest lepsza płaca. Technik weterynaryjny zarabia mniej niż weterynarz.

Ile zarabia weterynarz?

Jeśli dana osoba zdecyduje się na bycie weterynarzem, to po skończeniu studiów, musi znaleźć pracę. Zarobki są różne, ponieważ zależne są od doświadczenia i tego, gdzie dany weterynarz będzie pracował.

Statystyki mówią, że połowa weterynarzy zarabia około 4220 zł brutto. Początkujący może liczyć na nieco niższą płacę. Wraz z rozwojem kariery i doświadczeniem może jednak liczyć na zwiększenie swojej pensji. Z czasem weterynarz może pomyśleć o otworzeniu swojej lecznicy. Taki punkt na pewno da mu stałych klientów, a tym samym możliwość zwiększenia swoich zarobków. Oczywiście koszty wzrosną, jednak warto pomyśleć o własnej lecznicy, na pewnym etapie kariery. Można otworzyć lecznice tam, gdzie jest mniejsze nasycenie konkurencją, a co za tym idzie, ludzie przyjdą do tego weterynarza, do którego mają najbliżej. Dobrym sposobem jest też otworzenie lecznicy w mniejszej miejscowości, w której nie ma w ogóle weterynarza. Tutaj jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakimi zwierzętami chce się zajmować – czy mają to być zwierzęta gospodarne, czy też małe i domowe.

Własna lecznica to oczywiście wyzwanie, jednak do pomocy można wziąć np. technika weterynarii. Taki technik kończy technikum lub szkołę policealną. Technikowi płaci się około 2890 zł brutto. Sam technik może odciążyć lekarza w wielu kwestiach. Nie może on jednak przepisywać leków czy wykonywać operacji. Służy raczej jako pomoc, która zdejmie z barków weterynarza drobne czynności, które przy zwierzakach trzeba zrobić.

Jak odnieść sukces jako technik od zwierząt

Wraz ze wzrostem liczby posiadanych zwierząt domowych wzrosło również zapotrzebowanie na opiekę weterynaryjną. Liczba lekarzy weterynarii nie nadąża za popytem, dlatego wiele osób zwraca się o pomoc medyczną do techników weterynarii.

Technik weterynarii to osoba, która pomaga lekarzom weterynarii w opiece medycznej nad zwierzętami. Technicy są odpowiedzialni za wykonywanie rutynowych zadań, takich jak czyszczenie i karmienie zwierząt, pomoc w badaniach i obsłudze sprzętu. Osoby te są zwykle zobowiązane do posiadania dyplomu z akredytowanego programu technologii weterynaryjnych lub posiadania odpowiedniego doświadczenia w opiece nad zwierzętami, czy pokrewnej dziedzinie.

Czy studiowanie weterynarii jest dla Ciebie odpowiednie?

Medycyna weterynaryjna może okazać się satysfakcjonującą karierą, ponieważ mogą zdarzyć się sytuacje, dzięki którym uratujesz życie małemu pacjentowi. A chyba nie ma przyjemniejszego uczucia niż to, którego doświadczasz w momencie ocalenia zdrowia lub życia. Praca wymaga jednak dużo ciężkiej pracy i poświęcenia.

Studia weterynaryjne to jeden z najtrudniejszych kierunków studiów. Są nie tylko czasochłonne, ale również dość drogie. Jeśli jednak interesują Cię zwierzęta, to może być to dla Ciebie właściwa droga, o którą warto nieco zawalczyć.

Jak przygotować się do szkoły weterynaryjnej?

Pierwszym krokiem jest zbadanie wymagań dla szkoły, do której aplikujesz. Wymagania będą się różnić w zależności od szkoły i mogą obejmować zajęcia, stopnie, czy zajęcia pozalekcyjne. Ważne jest, aby zebrać wszystkie niezbędne informacje przed rozpoczęciem procesu aplikacyjnego na studia.

Wymagania dotyczące ubiegania się o przyjęcie do szkoły weterynaryjnej są surowe, zwłaszcza w zakresie nauk ścisłych. Niektóre szkoły wymagają ukończenia określonych kursów, aby otrzymać zostać przyjętym na studia. Te wymagania dotyczące kursów różnią się w zależności od programu nauczania. Dlatego powinieneś porozmawiać ze swoim doradcą szkolnym lub biurem rekrutacyjnym o tym, jakie zajęcia będą niezbędne, aby spełnić wymagania wybranej szkoły weterynaryjnej. Przed podjęciem studiów weterynaryjnych koniecznie sprawdź wszelkie wymagania. Analiza programu studiów pomoże Ci wybrać odpowiednią uczelnię.

Podsumowując

Zawód weterynarza jest bardzo dobrze postrzegany. Może też być dobrze płatny, jednak zależy to od wielu czynników. Co za tym idzie – aby zostać weterynarzem, trzeba przemyśleć sobie kilka kwestii i sprawdzić, gdzie można zarabiać jak najwięcej. Przede wszystkim różnica jest taka, że weterynarz za granicą na pewno zarobi więcej. Może przenieść się za granicę, jednak wtedy będzie musiał nauczyć się specjalistycznego języka, w którym zamierza wykonywać zawód. 

Weterynarz przede wszystkim musi być osobą z powołaniem i empatią, ponieważ ma on do czynienia z nie tylko bólem zwierząt, ale także i ludzi, którzy muszą się zmierzyć często z różnymi, dramatycznymi chwilami. Moment uśpienia ukochanego zwierzaka jest jednym z bardziej stresujących. Warto też zaznaczyć, że weterynarz to praca dość stresująca i bardzo odpowiedzialna, dlatego powinna wykonywać ją osoba stabilna psychicznie i odporna na stres.