Na co zwrócić uwagę zakładając konto w banku?

Na co zwrócić uwagę zakładając konto w banku?

Polskie społeczeństwo z roku na rok coraz chętniej korzysta z usług bankowych. Już ponad 80% ludzi ma otwarte konta, w tym spory odsetek posiada nawet kilka rachunków bankowych. Na rynku jest ich ogromny wybór. Nie lada problemem może stać się więc wybór takiego, które będzie indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb. Ogromną rolę pełnią koszty jego utrzymania i prowadzenia, funkcjonalność, warunki korzystania z bankomatów czy aplikacje mobilne. Jakie zatem wybrać konto bankowe by później tego gorzko nie żałować? Na co zwrócić uwagę przy ostatecznej decyzji? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie w tym artykule.

1. Opłaty poniesione za prowadzenie i utrzymanie rachunku bankowego.

Bank może pobierać prowizję za: wydanie karty do bankomatu i z niej korzystanie, prowadzenie naszego konta, przelewy internetowe itd. Niebywale słynne ostatnimi czasy są konta za 0 zł. Cieszą się one wielką popularnością w społeczeństwie. Nie wiedzą oni jednak o warunkach posiadania darmowego konta. Często nawet nie chcą zagłębiać się w szczegóły oferty, a to właśnie od niej zależy czy rzeczywiście nasze środki pozostaną nienaruszone przez opłaty bankowe. Nierzadko zdarza się, że aby uzyskać prowadzenie rachunku całkowicie za darmo, należy spełnić z góry określone warunki przez bank. Mogą to być stałe dochody (określony odgórnie próg minimalny comiesięcznej kwoty wpływającej na konto), liczba transakcji dokonywanych za pomocą karty płatniczej (w innym razie doliczana jest odpowiednia prowizja) czy określona liczba przelewów wychodzących.

2. Stacjonarne oddziały placówek bankowych.

Z doświadczenia wiemy jak trudno załatwić sprawę za pomocą infolinii banku. Niezbędne jest do tego kilkukrotne potwierdzenie tożsamości, całość rozmowy jest nagrywana a finalnie i tak nie mamy pewności czy uda nam się zlikwidować problem. Wtedy nieocenione stają się stacjonarne placówki oddziały naszego banku, gdzie osobiście jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedź na każde nurtujące nas pytanie. Coraz częściej możemy zauważyć, że owe placówki zostają likwidowane, a ich miejsce zastępują oddziały online. Idąc z duchem czasu warto też zaznajomić się z procedurą korzystania z bankowych aplikacji mobilnych.

3. Oferta kredytowa.

Nie wiemy co przyniesie przyszłość. Być może w naszym życiu pojawią się spore, niezaplanowane wydatki lub podejmiemy decyzję o zakupie własnego mieszkania. Jednym z warunków otrzymania kredytu w banku jest posiadanie w nim rachunku bankowego. Im jest on dłużej prowadzony i będą wpływać na niego comiesięczne wynagrodzenia tym w oczach banku będziemy wiarygodniejszymi wnioskodawcami.

4. Kary pieniężne.

Takie sankcje mogą najczęściej wystąpić w przypadku zamknięcia konta przed minimalnym terminem jego prowadzenia. Przed podjęciem decyzji względem otwarcia rachunku bankowego warto taką opcję wziąć pod uwagę. Takie informacje są podawane przez bank w trakcie omawiania warunków korzystania z konta. Najczęściej zdarza się, że potencjalni klienci nie czytają regulaminów tych placówek, co w przyszłości skutkuje nieprzyjemnymi konsekwencjami.

5. Aplikacje bankowe, BLIK.

Aplikacje bankowe w ostatnich latach stały się standardem. Służy ona między innymi do dokonywania płatności, sprawdzania stanu zgromadzonych środków na koncie czy nawet zakładania lokat lub rachunku bankowego. Za pomocą BLIKA mamy możliwość wypłaty pieniędzy, płatności online lub stacjonarnie w sklepach. Wszystko to za sprawą wygenerowanego jednorazowego kodu, w zupełności bezpiecznego dla obu stron transakcji.