Jak uzyskać dobrą zdolność kredytową?

Jak uzyskać dobrą zdolność kredytową?

Zakup nowego mieszkania, samochodu, czy nawet wyremontowanie mieszkania wymaga dużych nakładów finansowych. Niestety, niekiedy bardzo trudno jest odłożyć wystarczającą ilość pieniędzy potrzebnych na te wydatki, dlatego z pomocą przychodzą banki, oferujące liczne rodzaje kredytów. Nie każdy jednak może taką zapomogę otrzymać. Dla kredytodawcy zawsze najważniejsza będzie zdolność kredytowa klienta i będzie to pierwsza rzecz, jaka zostanie zweryfikowana przez bank. Co zrobić, aby uzyskać dobrą zdolność kredytową? Oto kilka wskazówek.

Stałe zatrudnienie

Stałe zatrudnienie i umowa o pracę będą niewątpliwym plusem podczas budowania wiarygodnej zdolności kredytowej. Daje to bankom gwarancję, że kredytobiorca regularnie otrzymuje pensję na swoje konto, a dzięki temu najprawdopodobniej raty kredytu będą opłacane w terminie. Osoby posiadające własną działalność lub umowę o dzieło będą musiały nieco bardziej postarać się, aby udowodnić swoją rzetelność i możliwości spłaty kredytu. W procesie uwierzytelniania pomocne może okazać się zeznanie podatkowe, w którym uwzględnione będą wszystkie wpływy.

Drobne kredyty

Choć posiadanie wysokiego kredytu na długie lata (np. na mieszkanie) trochę obniża ogólną ocenę zdolności kredytowej, to korzystanie z korzystnie oprocentowanych rat np. przy zakupie sprzętu elektronicznego może być dobrym pomysłem. Terminowa spłata takiego zobowiązania sprawi, że kredytobiorca stanie się dla banku bardziej wiarygodny. Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z jakichkolwiek form zadłużeń, mogą budzić mniejsze zaufanie banków.

Terminowość

Posiadając kredyt lub choćby nawet kartę kredytową, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by spłaty zobowiązań wpływały na konto banku w terminie. Jakiekolwiek opóźnienia mogą skutkować ujemnymi punktami w ogólnej ocenie wypłacalności klienta. Podobnie sytuacja ma się w przypadku płatności rachunków za usługi telekomunikacyjne, prąd czy gaz – niektóre firmy monitorują terminowość wpłat i wysyłają informację do BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej, które gromadzi informacje o historii kredytowej klientów banków.

Rozsądek

Posiadanie dużej ilości zobowiązań finansowych oraz zaciąganie kolejnych kredytów po to, aby spłacać poprzednie z pewnością wpłynie niekorzystnie na historię kredytową osoby starającej się o pożyczkę. Warto więc korzystać z tych usług bankowych, kierując się zdrowym rozsądkiem, aby nie znaleźć się w tak zwanej pętli zadłużenia. Należy pamiętać, że na ocenę zdolności kredytowej wpływa ogólna sytuacja finansowa klienta w tym: sposób zarabiania pieniędzy, terminowość wpłat, wydatki stałe i inne posiadane kredyty, w tym nawet karty kredytowe oraz limit na koncie. Zanim zwróci się do banku z zapytaniem o możliwość kolejnej pożyczki, warto indywidualnie zastanowić się nad swoją sytuacją finansową.