Jak wybrać doradcę kredytowego?

Jak wybrać doradcę kredytowego?

Jak wybrać doradcę kredytowego?

Decyzja o wyborze doradcy kredytowego jest zagadnieniem bardzo ważnym – nie należy ją lekkomyślnie podejmować, ponieważ ten wybór wpływa na wszystkie dziedziny życia, zarówno finansowego jak i psychicznego. Zawarcie umowy kredytu hipotecznego powoduje, że wchodzi się w zobowiązanie, które nakłada liczne obowiązki, które należy spełnić. Ważny też jest cel i przeznaczenie kredytu. Podpisując kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny, należy liczyć się z obowiązkiem spłaty późniejszej regularnej comiesięcznej raty. Na początku, należy zrobić analizę, i ustalić zarówno zasadność wzięcia kredytu jak i możliwości spłaty w przyszłości. W tym pomoże nam z pewnością doradca finansowy, czyli ekspert kredytowy, który posiada oferty wszystkich banków. Poniżej rozważymy co należy zrobić, aby dobrze wybrać doradcę kredytowego i czego nie wolno robić przy tej decyzji.

Jak należy wybierać doradcę kredytowego?Jak znaleźć eksperta kredytowego

Pierwszym miejscem by szukać doradcę kredytowego jest przepytywaniem znajomych i rodzinę o ich doświadczeniach z ekspertem kredytowym. Warto skorzystać z polecenia – mamy pewność, że to już sprawdzona osoba. Po przeprowadzeniu wstępnego rozeznania rynku finansowego w danym mieście – np. w Gdańsku, należy potem dokładnie sprawdzić. Warto w wyszukiwarką po porostu doradca finansowy Gdańsk i ukarzą się nam wyniku proponowanych ekspertów kredytowych.

Następny krokiem będzie zaciągnięcie informacji o doradcy kredytowego jest sprawdzenie opinii na serwisach branżowych i w ogólnie dostępnych wyszukiwarkach internetowych. Warto sprawdzić czy Klienci są zadowolenie z pomocy eksperta finansowego. W dzisiejszych czasach wszystko jest jasne i przejrzyste w Internecie.

Sprawdzenie kompetencji pośrednika kredytowego

Drugie kryterium przy wyborze doradcy kredytowego jest potwierdzeniem jego kompetencji i doświadczenia. Istotnie należy zadać pytanie, ile firm finansowych i banków doradca kredytowy reprezentuje i czy jest pełnoetatowym profesjonalistą. Dlaczego należy pytać o to?

Dobry pośrednik kredytowy powinien posiadać oferty wszystkich banków i być z nimi na bieżąco. Dodatkowo każdy pośrednik kredytowy działający w konkretnym miesicie powinien znać specyfikę rynku nieruchomości. Przykładowo doradca kredytowy w Gdańsku powinien wiedzieć ile orientacyjnie może kosztować dana nieruchomość – jest to bardzo ważny jeżeli bierzemy kredyt hipoteczny.

Dodatkowo ma wielkie znaczenie, to czy doradca, który się zajmuje kredytami hipotecznymi dla osób fizycznych, będzie również znał się na kredytach firmowych, samochodowych lub gotówkowych. Współczesna gospodarka wymaga wyrafinowanej specjalizacja, już dawno minęły czasy, gdy ktoś mógł objąć całość wiedzy w każdym obszarze danej dziedziny. Przede wszystkim należy zawsze badać, pytać i sprawdzać.

Wybór kredytu hipotecznego z pomocą doradcy kredytowego

Ostatnia rzecz istotna przy wyborze doradcy kredytowego jest strona finansowa transakcji. Należy powracając do pierwszego etapu, zrobić rachunek zysk i strat, korzyści i niekorzyści, które powstaną przy zaciąganiu zadłużenia. Trzeba zachowywać umiar w tej sprawie, albowiem zarówno nadmierny entuzjazm jak i przesadny pesymizm są niepożądane przy wyborze doradcy kredytowego. Przede wszystkim, należy po wyborze doradcy kredytowego, należy porozmawiać z nim/nią. Należy przedstawić swoje stanowisko, i oczekiwać treściwej i uczciwej odpowiedzi od doradcy kredytowego. Bardzo ważną kwestią jest temat wynagrodzenia doradcy kredytowego jak i okoliczne warunki kredytowania w danej instytucji finansowej lub banku. Przejrzyste warunki umowy pożyczki są koniecznością.

Decyzja o podpisaniu kredytu hipotecznego powinna być podjęta na spokojnie ponieważ często to zobowiązanie na wiele lat.

Aspekty prywatne przy wyborze doradcy kredytowego

Mając powyższe na uwadze, należy pamiętać, że doradca kredytowy powinien być ludzki, i otwarty. Rzetelny doradca kredytowy, który przedstawi wszystkie warunki kredytu i poprowadzi przez proces zawieranie umowy, jest cennym zasobem.

Jednak jak to w życiu, musi być nić porozumienia między pośrednikiem kredytu hipotecznego, a Klientem – to zawsze pomogą w dobre relacji.