Pożyczka konsolidacyjna- kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Pożyczka konsolidacyjna- kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Pożyczka konsolidacyjna- kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Zarówno kredyt konsolidacyjny jak i pożyczka konsolidacyjna są zobowiązaniem, które zaciąga się na poczet spłaty innych, wcześniejszych zobowiązań. Jest to więc pożyczka celowa, która przede wszystkim powinna obejmować kwotę, jaka jest nam potrzebna do spłaty posiadanego zadłużenia, niezależnie od tego w ilu różnych instytucjach mamy pożyczki czy też kredyty. Dodatkowo, wiele instytucji proponuje także dodatkową kwotę, która może przydać się w przypadku spłaty mniej formalnych zobowiązań, jak pożyczka pieniędzy od osób bliskich. Jednakże, konsolidacja pożyczek na wyżej wymienionych zasadach jest możliwa zarówno w banku jak i w pozabankowej instytucji finansowej. Dla kogo taka konsolidacja pożyczek, chwilówek w instytucji pozabankowej (pożyczka konsolidacyjna) będzie odpowiednia?

Warunki konsolidacji zadłużenia

Tego rodzaju pożyczka zazwyczaj dotyczy większych kwot pieniędzy niż te, jakie pożyczamy w ramach jednej chwilówki. Są to też takie pożyczki, które raczej spłacamy przez dłuższy okres czasu. W zależności od tego, gdzie taką pożyczkę będziemy chcieli zaciągnąć, minimalny czas jej spłaty to od kilku miesięcy (3 lub też 6) aż do kilku lub kilkunastu lat. Starając się o kredyt konsolidacyjny zazwyczaj musimy przedstawić bankowi jakąś formę zabezpieczenia spłaty, czy to w postaci umowy związanej z pracą zarobkową czy też w postaci zabezpieczenia hipoteką. Zazwyczaj w instytucjach pozabankowych tego rodzaju pożyczki są przydzielane na bardziej liberalnych zasadach, jeśli więc otrzymamy decyzję odmowną, co do kredytu w banku- zawsze możemy spróbować udać się do instytucji pozabankowej. Trzeba jednak mieć na względzie (w przypadku zadłużenia zaciąganego na dłuższy okres czasu), że banki są instytucjami bardziej stabilnymi, które podlegają określonym regulacjom ze strony państwa, czego nie mamy w przypadku instytucji pozabankowych.

Czy można taką pożyczkę zaciągnąć przez internet? 

W przypadku kredytów bankowych zazwyczaj konieczna jest wizyta w placówce banku oraz rozmowa z doradcą finansowym. W przypadku instytucji pozabankowych bardzo często uzyskamy możliwość wnioskowania o pożyczkę online. Dzieje się tak z prostej przyczyny- instytucje te zazwyczaj nie posiadają własnych placówek, a dodatkowo starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą sprawę załatwić jak najszybciej i na jak najbardziej komfortowych zasadach. Oczywiście, porównując tego typu pożyczki konsolidacyjne zawsze warto zwracać uwagę na wartość RRSO, która pozwoli nam oszacować, jaki będzie koszt takiej pożyczki.