Lokata bankowa – czy warto ją zakładać?

Lokata bankowa – czy warto ją zakładać?

Jeśli dysponujesz pewną kwotą oszczędności, to z pewnością szukasz bezpiecznego i korzystnego rozwiązania inwestycyjnego. Oszczędności nie trzyma się przecież na rachunki rozliczeniowym, a tym bardziej w domu. Popularnym sposobem zdeponowania pieniędzy są lokaty bankowe. Wyjaśniamy, czy warto je zakładać.

Kalkulacja lokaty – najważniejszy krok przed podjęciem decyzji

Przed podjęciem decyzji – nie tylko o założeniu lokaty, ale też o wyborze konkretnej oferty – bardzo ważna jest kalkulacja lokaty. Dostępne w sieci darmowe narzędzia (kalkulator lokat bankowych) pozwalają obliczyć zysk z lokaty – zanim jeszcze zainwestujesz w nią pieniądze. Nie ma więc mowy o tym, abyś umieszczał zgromadzone środki na lokacie „w ciemno”, bez odpowiedniego rozeznania.

Należy pamiętać, aby przy obliczaniu skrupulatnie podawać informacje, co pozwoli uzyskać rzetelny wynik. A co za tym idzie – podjąć rozsądną decyzję inwestycyjną.

Jako przykład możemy podać depozyt w kwocie 10 000 zł, wpłacony na lokatę o oprocentowaniu 5 proc. i kapitalizacji na koniec umowy oraz czasie trwania lokaty 6 miesięcy. Przed opodatkowaniem zysk wyniesie około 250 zł.

W odpowiednie pola kalkulatora lokat bankowych należy wpisać takie dane, jak: wpłacana kwota, oprocentowanie lokaty (oprocentowanie nominalne podawane przez bank nie uwzględnia kapitalizacji), okres lokaty, rodzaj kapitalizacji (dzienna, miesięczna, kwartalna, po upływie terminu). Takie kalkulatory obliczają kwotę, którą uzyskamy po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych i kapitalizacji oszczędności (tak zwany podatek Belki – 19%).

Uzyskane w ten sposób wyniki pozwolą zastanowić się, która propozycja i oferta banku będzie tą najkorzystniejszą. Trzeba pamiętać, by inwestować pieniądze w sposób rozsądny i przynoszący realne zyski.

Czy warto zakładać lokatę bankową?

Owszem, lokata bankowa to dobry sposób na zabezpieczenie środków, gromadzonych w ramach oszczędności. Lokata bankowa zapewni określony zysk, uzależniony oczywiście od oprocentowania lokaty. Ponadto lokata wciąż jest jedną z najbezpieczniejszych opcji, jeżeli chodzi o możliwość inwestowania pieniędzy. Klient podpisuje z bankiem umowę, w której podmiot zobowiązuje się wypłacić kapitał wraz z odsetkami po zakończeniu trwania lokaty.

Niemniej warto wiedzieć, że zgromadzonych środków z odsetkami nie można wypłacić przed końcem umowy. Ten aspekt można jednak postrzegać jako plus – środki są zabezpieczone na lokacie i spokojnie się pomnażają, natomiast ciebie nie korci, by sięgnąć po pieniądze (tak jak na przykład na zwykłym lub oszczędnościowym koncie bankowym).