Co to jest ekonomia pozytywna?
Ekonomia pozytywna jest jedną z dziedzin ekonomii zajmująca się przede wszystkim opisem, analizą i wyjaśnianiem rzeczywistych zjawisk ekonomicznych. Ekonomiści specjalizujący się w niej, szukają wniosków, by móc udzielić odpowiedzi na pytanie jak ekonomia działa. Nie są zainteresowani tym, by znaleźć rozwiązania w jaki sposób powinna działać, by gospodarka się rozwijała. Zastanówmy się jakie są jej charakterystyczne cechy?
- Opisywanie rzeczywistości
- Obiektywizm
- Stwierdzenia pozytywne
- Wykorzystywanie narzędzi naukowych
- Analiza przyczynowo-skutkowa
Obiektywna rzeczywistość
Ta dziedzina ekonomii koncentruje się głównie na badaniu faktów i opisywaniu tego, co rzeczywiście ma miejsce w świecie. Największy nacisk kładzie na to, jak funkcjonują gospodarki oraz jakie są trendy i zależności pomiędzy badanymi czynnikami ekonomicznymi. Stara się dążyć do pełnego obiektywizmu, opartego wyłącznie na dowodach naukowych. Unika wartościowania i opiniowania, a swoje wnioski opiera tylko na dostępnych danych.
Pozytywizm
Ekonomia pozytywna, jak sama nazwa wskazuje, stara się skupić wyłącznie na formułowaniu pozytywnych stwierdzeń w oparciu o metody naukowe. Opisuje w ten sposób faktyczne związki przyczynowo-skutkowe zachodzące między różnymi czynnikami ekonomicznymi. W ten sposób odpowiada na pytanie “jak jest”, a nie “jak być powinno”.
Tylko nauka
Ta dziedzina ekonomii używa jedynie narzędzi naukowych, takich jak matematyka, statystyka, modele czy teorie ekonomiczne, aby badać zjawiska ekonomiczne i formułować hipotezy na ich temat. Jeśli czegoś nie da się zbadać przy pomocy takich narzędzi, to nie jest to w spektrum zainteresowań ekonomii pozytywnej.
Przyczyny i skutki
Ostatnią, choć równie ważną cechą charakterystyczną dla ekonomii pozytywnej jest analiza przyczynowo-skutkowa. Badając zależność między różnymi czynnikami występującymi w gospodarce, stara się znaleźć odpowiedź na pytanie skąd biorą się pewne zdarzenia i jakie są ich skutki. Identyfikuje przyczyny powstawania zjawisk ekonomicznych i analizuje ich wpływ na aktualną i przyszłą sytuację gospodarczą.
A co z wnioskami?
Jak już zdążyliśmy zauważyć, ekonomia pozytywna zajmuje się głównie wyjaśnianiem i opisywaniem zjawisk ekonomicznym przy użyciu metod naukowych. Formułuje wnioski, to jasne, ale nie zajmuje się wydawaniem zaleceń, co do tego, w jaki sposób gospodarka powinna być prowadzona. Właśnie to jest główna różnica między tą dziedziną a ekonomią normatywną. Ta druga bowiem, zajmuje się tworzeniem zaleceń dotyczącym tego, w jaki sposób powinno się zmieniać gospodarkę i mechanizmy ekonomiczne, żeby ich działanie było jak najbardziej skuteczne i prowadziło do jak największego rozwoju gospodarczego.