Jak sprawdzić siebie w BIK za darmo?

Jak sprawdzić siebie w BIK za darmo?

Na słowo „BIK” natrafił pewnie nieraz każdy, który miał jakąkolwiek styczność z kredytami czy pożyczkami. Wielu jednak dokładnie nie wie, czym zajmuje się Biuro Informacji Kredytowej, jakie dane gromadzi i skąd je posiada. Warto także znać odpowiedź na pytanie jak sprawdzić siebie w BIK za darmo.

Co to BIK

Biuro Informacji Kredytowej jest organizacją gromadzącą dane na temat historii kredytowej Polaków. Znaleźć można w nim nie tylko informacje na temat tego, jakie kredyty zaciągnęła dana osoba, ale także czy spłaca je terminowo. Wszystkie te dane spływają do Biura z banków i udzielających pożyczek instytucji pozabankowych. Jest to o tyle istotne, że nasza historia kredytowa jest na ogół jednym z elementów, które podlegają inspekcji w procesie wnioskowania o kredyt. Jeśli więc nasza historia w BIK maluje negatywny obraz, może nam być znacznie ciężej otrzymać pozytywną odpowiedź na nasz wniosek. Biuro nie przechowuje jednak tylko złych informacji o nieterminowym spłacaniu długów – znajdują się tam także pozytywne wpisy, które potwierdzają wiarygodność danej osoby. Wobec tego wbrew pozorom pusta historia w BIK nie jest ideałem. W końcu nie wiadomo wtedy, czy jesteśmy wiarygodni i spłacimy dług w terminie.

Jak sprawdzić BIK

Mamy oczywiście dostęp do danych, jakie na nasz temat zgromadziło Biuro. Możemy dowiedzieć się nie tylko, jaka jest nasza historia kredytowa, ale także na przykład ocenić wiarygodność kontrahenta czy dowiedzieć się, czy ktoś nie próbował wyłudzić kredytu na nasze dane. Możemy to zrobić jedynie za pomocą strony internetowej BIKu. Zanim jednak cokolwiek zostanie nam udostępnione, będziemy musieli potwierdzić swoją tożsamość. Można zrobić to na wiele sposobów, a najszybszym i najwygodniejszym z nich jest przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł. Powinien on zostać wysłany z naszego osobistego konta, założonego na te same dane, które podaliśmy przy rejestracji w Biurze.

Ile kosztuje raport BIK

Jednorazowe wydanie nam raportu na temat naszej osoby będzie nas kosztowało 39 złotych. Alternatywnie można zdecydować się na kosztujący 99 złotych pakiet BIK. W jego ramach nie tylko przez rok będziemy otrzymywać comiesięczne raporty, ale też będziemy otrzymywać powiadomienia o próbach wyłudzenia kredytu na nasze dane. Jeśli jednak nie chcemy płacić, nic straconego. Raz na 6 miesięcy mamy możliwość złożenia wniosku o bezpłatną kopię naszych danych. Będzie ona zawierała mniej informacji niż płatny raport, ale da nam przynajmniej pewien ogląd na naszą historię kredytową.

Wiedza, jak sprawdzić siebie w BIK za darmo i jak Biuro w ogóle funkcjonuje nie raz może okazać się przydatna.