Konto osobiste – dlaczego warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem?

Konto osobiste – dlaczego warto dobrze zastanowić się nad jego wyborem?

Rachunek osobisty w banku nie jest czymś, co zakłada się raz w życiu (chociaż zdarzają się również takie przypadki) – w razie potrzeby można go oczywiście zmienić. Nie oznacza to jednak, że do jego wyboru powinno podchodzić się bez zastanowienia, ponieważ na dłuższą metę może to mieć sporo negatywnych skutków.

Są pewne kroki, które zdecydowanie warto podjąć, kiedy przyjdzie do zakładania konta po raz pierwszy lub zmieniania obecnego rachunku na inny. Wskażemy je poniżej, a także odpowiemy szczegółowo na pytanie, dlaczego nie należy korzystać z pierwszej lepszej oferty banku. Zapraszamy!

Dlaczego warto poświęcić czas na właściwy dobór konta?

Konta osobiste w różnych bankach mogą na pozór wydawać się bardzo podobne, ale w rzeczywistości znacząco się między sobą różnią. Skorzystanie z najlepszej oferty może oznaczać znaczące oszczędności, zwłaszcza, jeśli ktoś korzysta z konta bardzo aktywnie. W zależności od aktualnej sytuacji na rynku produktów finansowych, można mówić o kosztach związanych z rachunkiem niższych o nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie, a także o niższych opłatach jednorazowych (na przykład związanych z wydaniem karty płatniczej lub uruchomieniem jakiejś usługi).

W Polsce działa spora ilość banków, a w każdym z nich znajdziemy co najmniej jedną, a często nawet kilka ofert różnorodnych kont osobistych. Można wśród nich wymienić nie tylko konta standardowe, ale też tak zwane konta studenckie (które statusu studenta z reguły wcale nie wymagają, a są po prostu specjalnymi kontami dla młodych osób). Nie wybierając pierwszej propozycji, która wpadnie nam w oko, a analizując wiele z nich, można na przykład cieszyć się darmowymi przelewami zamiast płatnych, czy też niskimi prowizjami za korzystanie z bankomatów.

Jakie kroki podjąć, aby dobrze wybrać konto bankowe?

Można zrozumieć, dlaczego ktoś nie chciałby spędzić długich godzin na poszukiwaniu idealnego konta bankowego. Jednak wcale nie trzeba tego robić! Można wykorzystać znacznie prostszą i wygodniejszą metodę, a mianowicie zajrzeć do wiarygodnego, regularnie aktualizowanego rankingu kont osobistych. Taki ranking można znaleźć na przykład tutaj: https://wujeksknerus.pl/ranking-kont-osobistych/. Jak łatwo się domyślić, działa to w ten sposób, że w jednym miejscu zebrane są wszystkie najważniejsze oferty poszczególnych banków, nie trzeba więc samodzielnie wyszukiwać każdej z nich.

Co więcej, użytkownik od razu uzyskuje dostęp do pewnych kluczowych informacji, takich jak chociażby opłata za prowadzenie rachunku czy opłata za kartę. Dzięki temu wie od razu, którym propozycjom warto przyjrzeć się bliżej, a które z góry można założyć, że nie są godne zainteresowania.