Problemy z płynnością finansową mogą przytrafić się każdej osobie. Nagła utrata pracy lub choroba to tylko część sytuacji, które mogą sprawić, że popadniemy w długi. Z każdej sytuacji da się jednak znaleźć jakieś wyjście i tak samo jest w przypadku zadłużenia. Pomocą może okazać się kredyt konsolidacyjny. Jak może Ci on pomóc w wyjściu z trudnej sytuacji finansowej? Już odpowiadamy.
Czym jest konsolidacja kredytów?
Zanim dowiesz się, jak kredyt konsolidacyjny może Ci pomóc wyjść z długów warto, abyś wiedział, czym on dokładnie jest. Chodzi w nim o to, że możesz połączyć ze sobą kilka różnych kredytów i zastąpić je jednym zobowiązaniem. Dzięki temu możesz maksymalnie wydłużyć czas spłaty, a co za tym idzie zmniejszyć swoją miesięczną ratę. To bardzo duża ulga dla domowego budżetu i może być szansą na wyjście z długów.
Czy kredyt konsolidacyjny pomoże wyjść z długów nawet najbardziej zadłużonym osobom?
Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jak wysoki jest poziom zadłużenia i jakie oferty konsolidacji ma do wyboru dłużnik. Trzeba pamiętać o tym, że konsolidacja może być droższa niż suma dotychczasowych zobowiązań, ale przez niższe raty i dłuższy okres spłaty łatwiej będzie regulować co miesiąc zadłużenie.
Co więcej, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że osoby bardzo zadłużone mają też zazwyczaj złą zdolność kredytową i ciężko będzie im otrzymać kredyt w banku. Jeśli jednak masz problem z tym, aby spłacać regularnie kilka kredytów jednocześnie i raty są dla Ciebie zdecydowanie za wysokie, to możesz poszukać pomocy w prywatnych instytucjach finansowych lub zgłosić się do swojego banku i omówić z pracownikiem, w jaki sposób możesz wyjść z trudnej sytuacji.
Wybierając oferty konsolidacji, zwróć uwagę na to, czy ich rata jest mniejsza niż ta, którą płacisz dotychczas, jakie jest RRSO i okres spłaty. Dzięki takiej analizie będziesz wiedział, czy kredyt konsolidacyjny Ci się opłaca, czy też nie.
Zalety i wady konsolidacji
Ten rodzaj produktu finansowego ma wiele korzyści, a jedną z największych jest niewątpliwie możliwość zamienienia kilku rat na jedną – niższą. Nie musisz się martwić spłatą kilku zobowiązań naraz i odciążasz swój budżet.
Wadą kredytu konsolidacyjnego może być to, że im dłuższy jest okres jego spłaty, tym większe odsetki naliczane są nam przez bank. Całkowity koszt kredytu jest przez to większy i może przerosnąć sumę kilku zobowiązań, z którymi mieliśmy dotychczas problem. Czasem jest to jednak jedyne wyjście z trudnej sytuacji i lepiej jest w ostateczności zapłacić więcej, ale mniejszymi ratami.