Kredyt konsolidacyjny i pożyczka pozabankowa.

Kredyt konsolidacyjny i pożyczka pozabankowa.

Kredyt konsolidacyjny, czy pożyczka pozabankowa?

Każdy z nas chciałby dobrze zarabiać i mieć możliwość zakupu rzeczy, których potrzebuje. Niestety wiele osób nie ma takiej możliwości i aby dokonać większego zakupu musi najpierw oszczędzać i odkładać pieniądze. Ale zdarzają się sytuacje, kiedy to nie ma czasu na oszczędzanie – np. chcemy spontanicznie wybrać się na wymarzone wakacje z rodziną czy poważnie zepsuł się nam samochód, którym dojeżdżamy do pracy i trzeba szybko kupić nowy. Wówczas najlepszym pomysłem wydaje się zaciągnięcie kredytu. Jednak w niektórych przypadkach kredyt pomaga tylko na chwilę, a potem staje się przyczyną jeszcze większego pogorszenia stanu finansów. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny, zwłaszcza w przypadku, kiedy do spłacenia mamy więcej niż jeden kredyt.

 

Kredyt konsolidacyjny

Jest to produkt bankowy polegający na połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno, ustaleniu stałej stopy procentowej i wydłużeniu okresu spłaty. Dzięki temu rata miesięczna jest niższa od dotychczasowej sumy rat ze wszystkich zobowiązań. W ten sposób nasz budżet miesięczny zostaje odciążony i zmniejsza się ryzyko popadnięcia w spiralę zadłużenia. Warto wspomnieć, że z kredytu konsolidacyjnego możemy skorzystać w każdym banku, nie tylko tym, w którym mamy zaciągnięte wcześniejsze zobowiązania. Jednak, aby z niego skorzystać musimy, podobnie jak w przypadku każdego innego kredytu bankowego, posiadać zdolność kredytową i brak nieprawidłowości w historii kredytowej. Dlatego można stwierdzić, że produkt ten przeznaczony jest dla osób, które przewidują problemy finansowe, a nie dla kogoś, kto już od jakiegoś czasu ma problem ze spłatą zobowiązań.

Pożyczka pozabankowa

Możemy otrzymać ją dużo łatwiej niż kredyt bankowy, ponieważ w większości przypadków nasza zdolność i historia kredytowa nie są weryfikowane. Firmy udzielające pożyczek pozabankowych oferują pomoc nawet osobom, które są poważnie zadłużone, mają niski dochód czy wobec, których przeprowadzane są czynności komornicze. Dosłownie każdy może taką pożyczkę otrzymać. Jednak warto pamiętać, że nie ma nic za darmo. Dlatego RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania)  w przypadku pożyczki pozabankowej będzie dużo wyższa niż przypadku kredytu bankowego. Oznacza to, że całkowity koszt pożyczki, jaki poniesiemy będzie o wiele większy, niż miałoby to miejsce przy produkcie bankowym. Jednak mimo wszystko dla wielu osób pomoc firm pozabankowych to jedyna opcja, z jakiej mogą skorzystać.

Bez względu na to, którą z przedstawionych opcji wybierzemy warto pamiętać o rozpatrzeniu i przeanalizowaniu wszystkich możliwych ofert. Pośpiech i nieuwaga mogą nas sporo kosztować. A skoro mamy poprawić naszą sytuację finansową to lepiej unikać dodatkowych, niepotrzebnych wydatków.