Często wiele uwagi poświęcamy naszej zdolności kredytowej, a znacznie mniejszą wartość przypisujemy historii kredytowej. Zdolność kredytowa jest oczywiście bardzo ważna i w miarę możliwości powinniśmy ją podwyższać (jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, zobacz tu), jednak nie oznacza to, że możemy całkowicie zignorować zdolność kredytową. Czasami to właśnie ona może zadecydować o tym, jaką otrzymamy decyzję na złożony w banku wniosek kredytowy. Tylko co zrobić, jeśli problem zaszedł już za daleko i mamy negatywną historię kredytową? Jak postępować w takiej sytuacji?
Czy można „wyczyścić” BIK?
Można spotkać się z ofertami firm, które twierdzą, że będą w stanie za drobną opłatą „wyczyścić” naszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej z negatywnych wpisów. Niestety, nie warto takim zapewnieniom wierzyć, ponieważ są po prostu niemożliwe do zrealizowania.
Wpisy z BIK-u mogą być co prawda usunięte, ale dużo tutaj zależy od tego, czy terminowo spłacaliśmy zadłużenie. Jeśli dany dług był cały czas spłacany na czas, to po jego pomyślnej spłacie nie musimy zgadzać się na dalsze widnienie informacji o nim w bazie. Warto jednak mimo wszystko taką zgodę udzielić, ponieważ takie pozytywne wpisy w bazie są bardzo przydatne.
Co w takim razie z negatywnymi wpisami? One, czy tego chcemy, czy nie, nawet po spłaceniu kredytu lub pożyczki do końca, będą jeszcze widniały w bazie BIK-u przez 5 lat. O ile nie doszło do żadnej pomyłki ze strony naszego kredytodawcy, nic się nie da w takiej sytuacji zrobić. Przed tym terminem takiego wpisu nie usuniemy ani my, ani żadna obiecująca to firma.
Jak poradzić sobie z negatywną historią kredytową?
Wiemy już, że w przypadku negatywnej historii kredytowej potrzebne nam będzie sporo cierpliwości. Jednak czy nie nie istnieją jeszcze jakieś dodatkowe kroki, które moglibyśmy podjąć, aby polepszyć swoją sytuację?
Na szczęście tak. Istnieje szansa, że mimo negatywnej historii kredytowej uda nam się uzyskać niewielki kredyt czy raty 0%, na przykład na sprzęt elektroniczny. Jeśli jesteśmy w stu procentach pewni, że będziemy go w stanie spłacać w terminie, takie pozytywne wpisy pomogłyby przynajmniej częściowo zatrzeć złe wrażenie, jakie kreują wpisy negatywne.
Dobrą historię kredytową warto budować już od najmłodszych lat – koniecznie sprawdź, jak to zrobić. Należy pamiętać, że pusta historia kredytowa jest niewiele lepsza niż historia negatywna. W końcu bank nie mając żadnego punktu oparcia nie wie, czy może danej osobie zaufać i czy jest ona wiarygodna, czy też niekoniecznie.