Konto firmowe – czy warto je zakładać?

Konto firmowe – czy warto je zakładać?

Zastanawiasz się, czy warto założyć konto firmowe? Takie pytanie stawia sobie wielu przedsiębiorców. Nie zawsze bowiem istnieje konieczność założenia takiego konta. Często możemy po prostu wykorzystywać w tym celu własne konto osobiste. Oddzielne konto firmowe może być jednak dużym ułatwieniem. 

Konto firmowe – czy warto je zakładać?

Podczas prowadzenia własnej firmy nie można zapominać o kwestii właściwego zarządzania finansami i stałej kontroli nad nimi. W tym celu niezbędne jest posiadanie konta bankowego, z którego możemy dokonywać przelewów, a także otrzymywać wpłaty od klientów i kontrahentów. Niektórzy przedsiębiorcy rezygnują jednak z zakładania oddzielnego konta dla swojego biznesu i wykorzystują jedynie własne prywatne konto. Czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie? Może warto jednak podczas zakładania firmy pomyśleć o specjalnym koncie firmowym? Czy taka opcja ma jakieś zalety? Serdecznie zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Kiedy konto firmowe jest obowiązkowe?

Założenie konta firmowego w niektórych przypadkach jest konieczne, co wynika z obowiązujących przepisów. Istnieją bowiem formy działalności gospodarczej, które determinują taki obowiązek. Konto firmowe musi posiadać firma, która przyjmuje przelewy w kwotach wynoszących przynajmniej 15 tys. złotych. Takie przedsiębiorstwo musi bowiem znajdować się w wykazie zwanym białą listą podatników VAT, w której kontrahent może sprawdzić daną firmę. Czy przedsiębiorcy, którzy nie mają obowiązku posiadania specjalnego konta firmowego, powinni je zakładać? Wiąże się to z dużą ilością korzyści, które mogą przyczynić się do sprawniejszego i bezproblemowego zarządzania finansami firmy. Jakie to zalety?

Zalety posiadania konta firmowego

Założenie konta firmowego nie wiąże się z dużą ilością formalności, a może w istotny sposób przyczynić się do łatwiejszego zarządzania firmą. Przedsiębiorca przyjmujący przelewy na konto osobiste może bowiem mieć problem z oddzieleniem prywatnych finansów od tych wynikających z prowadzonej działalności. Komplikacje mogą również pojawić się w trakcie kontroli skarbowej. Ważną korzyścią posiadania konta firmowego jest fakt, że mamy wtedy do czynienia ze specjalnymi warunkami i funkcjami, które nie są dostępne w przypadku kont osobistych. Zakładając konto firmowe, możemy bowiem spodziewać się specjalnych ofert kredytów dla firm, faktoringu i innych produktów przeznaczonych dla przedsiębiorców. Sam proces szukania odpowiedniego konta dla biznesu jest niezwykle prosty – wystarczy skorzystać z odpowiedniego rankingu kont firmowych.