Karty kredytowe- co powinieneś o nich wiedzieć?

Karty kredytowe- co powinieneś o nich wiedzieć?

Nie jest ciężko zauważyć, że przez kilka poprzednich lat wskaźnik popularności „plastikowych pieniędzy” w Polsce poszedł radykalnie w górę. Na ten moment praktycznie każdy z nas może pozwolić sobie na coś takiego pod warunkiem, że ukończył 18 lat i posiada stałą umowę o pracę.

Faktycznie warto bliżej się temu przyjrzeć i dowiedzieć kilku potrzebnych rzeczy, ponieważ odpowiedni wybór i przede wszystkim odpowiednie korzystanie z karty sprawi, że będzie ona nie tylko wygodnym, ale również tanim w utrzymaniu i przydatnym narzędziem do codziennego użytku. Przed podjęciem decyzji wyboru jakiejkolwiek karty należy dogłębnie przeanalizować oferty konkurencyjne wszystkich instytucji finansowych, by dopasować wybór idealnie do indywidualnych potrzeb.

Jakie są zalety kart kredytowych?

Karta kredytowa tak jak wszystko inne na świecie posiada swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych z pewnością można zaliczyć bezpieczeństwo, ponieważ korzystanie z kart jest w pełni bezpieczne – każda jednorazowo wykonana transakcja musi być zawsze potwierdzona, a w przypadku zgubienia karty w krótkiej chwili można ją zablokować (np. używając swojego smartfona).

Bez wątpienia kolejnym plusem jest wyżej wymieniona wygoda z racji tego, że dzięki takiej karcie można szybko i sprawnie robić zakupy przez internet gdzie zrealizowanie zamówienia i zautoryzowanie karty odbywa się w krótkim czasie. Istnieje również coś takiego jak „cash back” czyli możliwość wybierania gotówki z kasy sklepowej, a umożliwia to np. karta Visa lub MasterCard.

Wady karty kredytowej

Do minusów należy przede wszystkim nie spłacenie należności w konkretnym terminie, bo w takiej sytuacji zawsze naliczane są odsetki i trzeba być tego świadomym. Inna sprawą jest ponoszenie kosztów utrzymania „plastikowego portfela” nawet w przypadku gdy z niego nie korzystamy – rocznie jest to zwykle kilkadziesiąt złotych. Ostatnią wadą jest fakt, że posiadanie karty wymaga od posiadacza nie lada dyscypliny oraz kontrolowania swoich wydatków, ponieważ skłania ich do większych i częstszych wydatków.