Księgowanie podzielonej płatności – co warto wiedzieć?

Księgowanie podzielonej płatności – co warto wiedzieć?

Zmiany w prawie bywają niezwykle problematyczne nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla klientów. Gdy pojawiają się inne procedury, przez pewien okres wszyscy są zagubieni w tym, co mają zrobić i jak się zachowywać. Rodzi to z kolei wiele niedomówień lub problemów związanych z finalizacją transakcji. Doskonałym przykładem takiej sytuacji jest podzielona płatność, która wprowadziła niemałe zamieszanie.

W jakim celu split payment (o którym możesz przeczytać również na https://www.i-malaksiegowosc.pl/ksiegowac-podzielona-platnosc/) został wprowadzony? Jak z tego korzystać? Czy potrzebujesz specjalnego konta i czy księgowy to obowiązkowy specjalista w Twojej firmie? Biorąc pod uwagę, że podzielona płatność nie ma przed nami obecnie tajemnic, mamy pewność, że nie musi mieć ona ich również przed Tobą. Zobacz, co mamy do przekazania i sprawdź, czy wszystkie informacje są dla Ciebie klarowne – a jeśli nie, to co należy zrobić.

Kiedy został wprowadzony obowiązkowy split payment?

Split payment został wprowadzony 2019 roku. Dokładnie było to 1 listopada. Niemniej jednak wymagało to wdrożenia wielu procedur, co skutecznie utrudniało prowadzenie działalności dla wielu specjalistów. Na szczęście po około roku niemal wszystkie działalności przystosowane są do podzielonej płatności – twoja również?

Co z tymi 15 tysiącami brutto?

Odpowiedzmy sobie, kiedy sprzedawca musi wystawić fakturę z podzieleniem płatności. Przede wszystkim, gdy łączna wartość faktury wynosi przynajmniej 15.000 zł brutto. Inną sytuacją jest moment, w którym dostawcą towaru lub usługi jest czynny podatnik VAT. Dodatkowo, kiedy nabywcą towarów jest podatnik prowadzący działalność gospodarczą, spółka osobowa lub spółka kapitałowa. Kolejnym przypadkiem jest sprzedaż przedmiotu, którym jest towar lub usługa zawarta w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Jak widać, zasady są dość jasne – zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy na co dzień operują takimi sformułowaniami i zapisami.

Masz wątpliwości?

Zawsze, gdy tylko pojawiają się pytania, udaj się do specjalisty, który opowie Ci na temat zastosowań i procesów. Księgowanie split payment nie musi być dla Ciebie jasne, gdy nie jesteś przedsiębiorcą zajmującym się finansami. Oczywiście znajomość procedur i zagadnień bywa naprawdę pomocna i przydatna, lecz lepiej dowiedzieć się wszystkiego od prawdziwych specjalistów, którzy posiadają nie tylko doświadczenie i wiedzę, ale również umiejętności związane ze swoim fachem. Każda firma powinna w końcu współpracować z profesjonalnym księgowym i prawnikiem. Jest to dwóch ekspertów, którzy bez dwóch zdań potrafią uratować działalność z wielu opresji.