Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Rozliczanie się z klientami, porządek w finansach i pełna kontrola – to właśnie daje nam konto firmowe. Prowadząc własną działalność gospodarczą musisz wziąć pod uwagę wiele czynników. Mimo, że nie zawsze jest wymóg posiadania konta firmowego, to warto zastanowić się nad jego założeniem. Dlaczego warto posiadać konto firmowe?

Czy konto firmowe jest obowiązkowe? 

Odpowiadając na pytanie – nie w każdym przypadku. Prowadząc własną działalność gospodarczą konto firmowe nie jest wymagane. Jedynym wymogiem jest posiadanie rachunku bankowego, z którego będą regulowane należności z ZUS-em oraz urzędem skarbowy.  Te płatności równie dobrze mogą wychodzić z konta osobistego. Jednak w takim przypadku wkrada się chaos. Finanse osobiste mieszają się z prywatnymi, a stąd już bardzo prosta droga to poważniejszej pomyłki. Ta z kolei może odbić się na naszej firmie. Co innego w przypadku spółki z o.o., która obowiązek posiadania konta firmowego już ma nałożony.  

Dlaczego warto założyć konto firmowe? 

Konto dla spółki z o.o., czyli firmowe to wygodne rozwiązanie, które wprowadzi w finanse firmowe porządek. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy przejrzystość działań. Wiemy ile mamy dochodu, ile wychodu i ile jesteśmy na plusie (bądź na minusie). Wszystkie transakcje firmowe znajdują się w jednym miejscu i są jasno oddzielone od konta prywatnego. To najlepszy sposób na oddzielenie życia biznesowego od prywatnego, które w przypadku własnej firmy mocno się przeplata.

Co ważniejsze konto firmowe wcale nie musi być drogie. Z wszelkich kosztów poniesionych przy prowadzeniu rachunku firmowego możesz się rozliczyć. Innymi słowy, możesz uznać je za koszty uzyskania przychodu. Ale to nie wszystko. Samo prowadzenie rachunku jest darmowe. Za przelewy do ZUS i US również nie musisz płacić. Jedyne koszty jakie poniesiesz, to za przelewy krajowe, europejskie oraz drobną prowizję za wypłacanie pieniędzy z bankomatu. 

Jak działa rachunek firmowy? 

Rachunek firmowy działa na bardzo podobnych zasadach, co konto osobiste. Również dostajesz kartę płatniczą oraz zyskujesz możliwość otrzymywania i wysyłania przelewów. Tak samo masz dostęp do wypłacania pieniędzy z bankomatu. Za to konto dla spółki pozwoli Ci na wprowadzenie porządku w firmowe finanse. To niezwykle ważna kwestia, jeżeli chcemy efektywnie prowadzić biznes. Nie wiesz, który bank wybrać? Skorzystaj z usług eksperta lub doradcy kredytowego. Specjalista pomoże Ci nie tylko wybrać najkorzystniejszą ofertę, ale także przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy zakładania konta firmowego dla spółki.