Osoba starająca się o uzyskanie kredytu bądź pożyczki musi spełniać szereg wymogów określonych przez bank, by mieć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. I o ile tzw. chwilówki jest stosunkowo łatwo dostać, inaczej ma się sytuacja z kredytami w bankach. Jednym z podstawowych wymagań jest zdolność kredytowa, która wyliczana jest na podstawie różnorodnych czynników. Na czym to polega i jak własnoręcznie sprawdzić swoje szanse na uzyskanie pożyczki?
Zarobki najważniejsze?
Bank w momencie wpłynięcia wniosku kredytowego w pierwszej kolejności sprawdza zdolność kredytową danej osoby. Gwarantuje mu to pewność, że rata zadłużenia będzie spłacana na czas i bez problemów. Zarobki klienta oczywiście stanowią bardzo ważny aspekt udzielenia kredytu, szczególnie jeśli jest to zadłużenie na dużą kwotę i rozłożone na wiele lat. Zdolność kredytowa obliczana jest na podstawie zarobków, ale również kosztów utrzymania, oraz innych zadłużeń, np. spłacanych na dany moment kredytów. Wszystkie te czynniki składają się na finalną decyzję banku co do udzielenia kolejnego kredytu wnioskodawcy.
Jak samodzielnie sprawdzić swoją zdolność kredytową?
Przed złożeniem wniosku o kredyt warto najpierw samemu sprawdzić, czy nasz dochód pozwala na uzyskanie kwoty o jaką zamierzamy wnioskować. Najprostszym rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z kalkulatora zdolności kredytowej, który wymaga od użytkownika wprowadzenia określonych danych. Na podstawie ich wyliczana jest średnia wysokość kredytu, jaką można uzyskać. To daje szeroki obraz na sens wnioskowania o daną kwotę pożyczki czy kredytu. Takie kalkulatory również podsuwają oferty banków, których oferta pokrywa się z możliwościami, jakie daje nasza zdolność kredytowa. Jest to na tyle przydatne rozwiązanie, że w pierwszej kolejności warto zapoznać się właśnie z nim, a następnie na własną rękę szukać informacji.
Co będzie potrzebne?
By sprawdzić swoją zdolność kredytową, potrzebne są tak naprawdę wszystkie dane dotyczące przychodów, zatrudnienia oraz innych zobowiązań kredytowych oraz innych wydatków, które co miesiąc klient uiszcza. To właśnie na podstawie tych danych wyliczana jest średnia wysokość kredytu. Jeżeli chodzi o sam wniosek składany w banku, w przypadku poważnych kredytów na wysokie kwoty warto skorzystać z usługi dobrego doradcy, który wyjaśni wszelkie formalności i podpowie, jaka dokumentacja będzie niezbędna w całym procesie. Dobrze jest korzystać z wiedzy kogoś, dla kogo takie procedury to codzienność, ponieważ to pozwoli uniknąć niepotrzebnych pomyłek.