Czasami podczas spłaty pożyczki sytuacja na rynku może zmienić się tak drastycznie, że warunki obowiązującej umowy z bankiem stają się zupełnie nieopłacalne. Dotyczy to zwłaszcza kredytów hipotecznych, ponieważ zaciągane są on na największą liczbę lat, co powoduje, że szansa na pogorszenie się lub polepszenie sytuacji kredytobiorcy w ciągu tego okresu bardzo wzrasta. Na całe szczęście większość banków oferuje obecnie taką możliwość jak kredyt refinansowy.
Kiedy warto go rozważyć?
Jest to rozwiązanie idealne dla osób, które nie są w pełni zadowolone z warunków, na jakich muszą spłacać istniejące już zobowiązanie pieniężne. Refinansowanie polega na przeniesieniu kredytu z jednego banku do drugiego, proponującego znacznie bardziej preferencyjne zasady dla kredytobiorcy. W języku prawniczym proces taki nazywa się przejęciem długu, jak więc łatwo się domyśleć, kredytobiorca nie musi już spłacać rat w tym samym banku co pierwotnie, ponieważ jest dłuży wobec nowego wierzyciela, który udzielił mu kredytu refinansowego.
Dlaczego się opłaca?
Lepsze warunki spłaty kredyt dla niektórych osób mogą brzmieć nieco enigmatycznie. Co w praktyce nowy bank może zaoferować swojemu klientowi, by poprawić jego sytuację i sprawić, że spłata zobowiązania nie będzie dla niego tak uciążliwa. W większości przypadków kredyt refinansowy pozwala uzyskać znacznie niższe oprocentowanie, co przekłada się na wysokość koniecznych do zapłacenia odsetek. Bank może także przekonać do siebie klienta poprzez rezygnację z dodatkowych opłat czy obniżenie marży, co również w znaczącym stopniu wpływa na całkowitą wysokość zadłużenia.
Jak go uzyskać?
Jeżeli już ktoś decyduje się na kredyt refinansowy, warto, by taka osoba dowiedziała się, jakie konkretnie kroki musi wykonać, by skorzystać z tego rozwiązania. W pierwszej kolejności trzeba przede wszystkim przeanalizować aktualne oferty działających w sektorze bankowym instytucji. Jeżeli ma się odpowiednią wiedzę i doświadczenie, można oczywiście zająć się wykonaniem tego zadania samodzielne, zaleca się jednak korzystanie z usług doradców kredytowych.
Po dokonaniu ostatecznego wyboru należy udać się do banku, który wydaje się przedstawiać najlepsze warunki dla konkretnej osoby. Podobnie jak w przypadku udzielania zwykłego kredytu hipotecznego, pracownik oddziału sprawdzi zdolność kredytową klienta. Aby nie wydłużać zanadto całej procedury, już na pierwsze spotkanie z konsultantem warto zabrać wszystkie potrzebne dokumenty, na podstawie których będzie on w stanie ocenić sytuację finansową kredytobiorcy.
Jeżeli zdolność kredytowa zainteresowanego zostanie zweryfikowana pozytywnie, składa on wniosek o kredyt refinansowy. Można to zrobić zarówno stacjonarnie, jak i za pomocą formularza online dostępnego na stronie internetowej konkretnego banku. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi wystarczy już tylko stawić się osobiście w oddziale i podpisać umowę kredytową. Potem można odetchnąć z ulgą i cieszyć się dodatkowymi środkami, które uzyskało się dzięki dokonanym oszczędnościom.