W dzisiejszych realiach mało kto ma odłożoną tak dużą sumę pieniędzy, by wystarczyła ona na pokrycie wszystkich kosztów związanych z zakupem mieszkania. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, dzięki któremu marzenie o własnych czterech kątach może się urzeczywistnić. Aby uzyskać kredyt na mieszkanie, trzeba przejść przez dosyć złożoną procedurę. Jakie konkretnie kroki trzeba wykonać?
Sprawdzenie zdolności kredytowej
Jeszcze przed złożeniem wizyty w oddziale banku warto sprawdzić samodzielnie, czy posiada się zdolność kredytową. W ustawie Prawo bankowe została ona definiowana jako zdolność do terminowego spłacania swoich zobowiązań finansowych wraz z określonymi w umowie odsetkami. Jest ona uzależniona od wielu różnych czynników, takich jak wysokość zarobków, rodzaj wykonywanej pracy, wiek, stan cywilny czy wysokość wkładu własnego.
Dla każdego klienta bank ocenia ją więc indywidualnie na podstawie wszystkich wymienionych zmiennych. Swoją zdolność kredytową można sprawdzić np. za pomocą dostępnych w internecie kalkulatorów. Dobrym rozwiązaniem będzie także odwiedzenie strony internetowej konkretnego banku czy też zadzwonienie na linię obsługi klienta, gdzie konsultant powinien udzielić wszelkich niezbędnych informacji.
Znalezienie idealnego mieszkania
Kiedy wie się już dokładnie, w jakim przedziale cenowym chce się kupić nieruchomość, można rozpocząć poszukiwania idealnego lokalu. Nawet jeżeli od zawsze marzyło się o mieszkaniu pachnącym nowością, które od podstaw urządzi się po swojemu, warto sprawdzić także oferty na rynku wtórnym, ponieważ nierzadko da się tam znaleźć świetne okazje cenowe. Aby uzyskać kredyt na mieszkanie, trzeba upewnić się, że dana nieruchomość nie posiada żadnych wad prawnych, np. nie jest obciążona hipoteką bądź też różnego rodzaju służebnościami.
Wszystkie tego rodzaju zobowiązania realne wpisuje się w księgę wieczystą, dostępną do wglądu w specjalnym rejestrze sądowym. W przypadku transakcji dokonywanej na rynku wtórnym niezbędne jest również wykazanie przez byłego właściciela, że rzeczywiście posiada on prawo własności. Każdą wątpliwość natury prawnej należy wyjaśnić jak najwcześniej, by uniknąć nieporozumień.
Podpisanie umowy przedwstępnej
Kiedy zostaną spełnione wymienione wyżej wymagania, można przystąpić do podpisania umowy przedwstępnej, czyli pisma, w którym strony wzajemnie zobowiązują się do dokonania sprzedaży w określonym dokładnie terminie. Co bardzo istotne, ostateczna data sfinalizowania transakcji powinna być na tyle odległa, by kupujący zdążył załatwić wszystkie procedury związane z uzyskaniem kredytu hipotecznego.
Złożenie wniosków kredytowych
Po podpisaniu umowy z deweloperem bądź poprzednim właścicielem nieruchomości, składa się wniosek do banku, w którym chce się uzyskać kredyt na mieszkanie. Kiedy dany klient przejdzie pozytywną weryfikację, zostaje zaproszony do zawarcia umowy kredytowej. Po dokonaniu tej czynności pieniądze wpływają na konto kredytobiorcy, a on może sfinalizować zakup nieruchomości.