Z czego znany jest Stargard?

Z czego znany jest Stargard?

Stargard lub w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński to blisko 70-tysięczne miasto należące do województwa zachodniopomorskiego, jest siedzibą powiatu stargardzkiego. Nie bez powodu w kontekście Stargardu mówi się o nim jak o Gwiazdozbiorze Gotyku – to właśnie w tym mieście zachowało się sporo gotyckich budowli, które prezentują się po dziś dzień w sposób wyjątkowy dzięki temu, że zostały właściwie odrestaurowane. Jeśli chcesz poznać najnowsze fakty dotyczące miasta i dowiedzieć się jakie wiadomości Stargard dotyczą jego mieszkańców to warto odwiedzić portal stargardlokalnie.pl. Z czego słynie miasto i co koniecznie warto w nim zobaczyć jeśli planujemy go odwiedzić?

​Kościół NMP Królowej Świata w Stargardzie

Jest to jeden z najcenniejszych zabytków w całym Pomorzu Zachodnim. Wybudowany w formie drewnianej już w roku 1242, następnie w tym miejscu rozpoczęto w 1292 roku budowę kościoła murowanego. Dopiero w XIV wieku przebudowano świątynię w taki sposób, aby stanowiła bardziej reprezentatywny charakter. Wieża budynku wznosi się na wysokości 83,5 metra co powoduje, że jest dość często mylona z katedrą. Jednak od roku 1995 świątynia zyskała miano kolegiaty. W roku 2010 miejsce trafiło na listę Pomników Historii. Wśród ciekawszych elementów znajdujących się we wnętrzu świątyni warto wymienić przede wszystkim barowy ołtarz główny z roku 1663. W ołtarzy znajduje się obraz „Chrystus przed Piłatem”. Oprócz tego przykuwają wzrok witraże neogotyckie i eklektyczne w poszczególnych oknach należącej do kościoła kaplicy.

​Park Zamkowy

W północno-wschodniej części Starego Miasta należącego do Stargardu można zwiedzić prawie 3 hektarowy, urzekający swoim pięknem park. Jest on położony na terenie dawnego grodziska, czyli miejsca w którym niegdyś znajdowało się pierwotne miasto. Można zobaczyć tutaj zarys fundamentów niegdyś istniejącego tutaj zamku. W tym miejscu dostojnie prezentuje się przede wszystkim Brama Młyńska, która jest jedyną tego typu budowlą spełniającą rolę bramy nawodnej, zbudowana w pierwszej połowie XV wieku. W roku 2010 ta budowla została uznana za pomnik historii.

​Ratusz w Stargardzie

Ratusz jest jednym z najstarszych zabytków znajdujących się w mieście. Jego budowę rozpoczęto w roku 1250, a zakończono w 1280. W roku 1569 został poddany gruntowej przebudowie. Został zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej i odbudowany w 1961, a po dziś dzień jego nietypowy kształt przywołuje na myśl styl gotyku oraz renesansu. Charakterystycznym elementem budowli jest 60-kilogramowy zegar.