W Polsce wiele osób żyje od pierwszego do pierwszego. Osoby te, mają regularne dochody i jednocześnie nie wystarczają im one na zaspokojenie wszystkich potrzeb ani nie pozwalają na odłożenie oszczędności. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by przyjrzeć się nieco bliżej domowym finansom.
Kiedy wydatki przewyższają dochody?
Gdy w gospodarstwie domowym okresowo wydatki są wyższe od dochodów to nie ma w tym w zasadzie nic nadzwyczajnego. Po prostu czasem tak się zdarza, że w krótkim czasie mamy kumulację pilnych i ważnych wydatków. Jeśli jednak w twoim domu od miesięcy jest taka sytuacja, że już po piętnastym czy dwudziestym dniu od wypłaty twoje konto zaczyna świecić pustkami, to znak, że czas coś z tym zrobić. Kluczem do sukcesu jest prowadzenie budżetu domowego. Taki budżet można prowadzić w dowolnej formie. Może to być zwykła kartka, komputerowy arkusz kalkulacyjny albo przeznaczona do tego celu aplikacja. Zasadniczo w całym zadaniu chodzi o to, aby przez pewien czas wpisywać swoje dochody i wydatki z podziałem na kategorię. Po takim okresie będzie można wyciągnąć ważne wnioski, które pomogą lepiej zarządzać domowym budżetem. Niestety w przypadku części gospodarstw domowych, dochody są po prostu stanowczo za małe w stosunku do potrzeb i tutaj samo oszczędzanie niewiele pomoże, bo po prostu trzeba szukać możliwości zarabiania większych pieniędzy. W pozostałych przypadkach zwykle okazuje się, że dochody są w porządku, natomiast brakuje kontroli nad wydatkami.
Jakie błędy w zarządzaniu domowymi finansami najczęściej robią Polacy?
Częsty błąd, to brak kontrolowania wydatków. Wiele osób bezrefleksyjnie wydaje pieniądze, co jest szczególnie łatwe wtedy, gdy płaci za kartą. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że małe wydatki każdego dnia mogą zakończyć się wysoką sumą pod koniec miesiąca. Dotyczyć to może zwykłej kawy kupowanej codziennie na mieście. Jeśli pomnożymy ją przez 30 dni okaże się, że wydaliśmy całkiem duże sumy. Ponadto wiele osób ma skłonność do robienia nieprzemyślanych zakupów. Szczególnie złudne są zakupy odzieżowe oraz zakupy różnych przedmiotów domowych, służących w dekoracji wnętrz. Warto wyrobić sobie taki nawyk, że jeśli spotkamy coś interesującego w sklepie, robimy temu przedmiotowi zdjęcie i wstrzymujemy się z zakupem kilka dni. Jeśli po kilku dniach będziemy nadal uważać, że ten przedmiot jest nam potrzebny, to wtedy możemy go kupić. Przeanalizowanie wydatków zapisywane w domowym budżecie, pozwoli na poczynienie kilku ważnych oszczędności. Tam gdzie wydatki znacznie przewyższają dochody, trzeba przede wszystkim zredukować wydatki na rozrywki, jedzenie na mieście oraz używki.