Zdolność kredytowa to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o przyznaniu bądź odmowie kredytu przez bank. Wyliczanie zdolności kredytowej dotyczy nie tylko dużych kredytów mieszkaniowych, z którymi wiążemy się na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, ale także mniejszych zobowiązań zaciąganych na krótsze okresy czasu (np. kredyty gotówkowe). Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak sprawdzić zdolność kredytową.
Jakie parametry brane są pod uwagę przez banki przy wyliczaniu zdolności kredytowej?
Każdy bank sam decyduje o doborze parametrów, określających czy kredytobiorca może liczyć na pozytywną decyzję kredytową, kalkulując przede wszystkim czy sytuacja finansowa klienta daje gwarancję spłaty w terminie zobowiązania wraz z odsetkami. Poniżej zestawienie najczęściej uwzględnianych przez banki czynników, na podstawie których dokonywane są wyliczenia zdolności kredytowej:
- miesięczny dochód brutto,
- wysokość opłat za mieszkanie,
- koszty związane z opłatami za media,
- miesięczne raty innych zobowiązań (w tym karty kredytowe),
- miesięczne koszty utrzymania,
- stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu,
- posiadany majątek (np. nieruchomości).
Gdzie można sprawdzić zdolność kredytową?
Zarówno na stronach niektórych banków, jak i popularnych serwisów internetowych, można odnaleźć kalkulatory, które pomogą nam sprawdzić zdolność kredytową, tzn. dadzą odpowiedź na pytanie jakiej wielkości kredyt możemy zaciągnąć w bieżącej sytuacji finansowej. Bardzo przydatne są kalkulatory porównujące zdolność kredytową w różnych bankach. Są to narzędzia bezpłatne i co ważne dostępne bez wychodzenia z domu. Warto z nich skorzystać zanim podejmiemy decyzję o złożeniu wniosku kredytowego.
Uzyskany wynik kalkulacji da nam bowiem odpowiedź czy ubieganie się o kredyt w danym momencie ma sens, czy też powinniśmy poczekać z tą decyzją, do momentu, kiedy nasza zdolność kredytowa będzie większa. Istnieją sposoby na poprawę zdolności kredytowej, które mogą pomóc w uzyskaniu kredytu we wnioskowanej wysokości.
Warto zacząć od uporządkowania własnej sytuacji finansowej, tzn. pozbyć się zbędnego zadłużenia (karty kredytowe, linie na rachunkach bieżących) i zawodowej np. postarać się o zamianę dotychczasowej formy zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony, która jest premiowana przez banki. Dobrym rozwiązaniem będzie także udokumentowanie dodatkowego źródła dochodu, jak i wypracowanie poduszki finansowej, która polepszy nasz obraz w oczach banku.
Jak sprawdzić zdolność kredytową?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak sprawdzić zdolność kredytową bez wychodzenia z domu. Samodzielnie możemy sprawdzić zdolność kredytową za pomocą dostępnych na stronach internetowych kalkulatorów. Są to proste w obsłudze aplikacje, które na podstawie wprowadzonych danych obliczają wysokość kredytu, który możemy zaciągnąć w aktualnej sytuacji.
W okna tabeli należy wpisać wartości wymaganych parametrów, dotyczących miesięcznych dochodów i obciążeń, a po chwili otrzymujemy wynik, określający naszą zdolność kredytową. Ważne, aby wszystkie dane były podane prawidłowo i zgodnie ze stanem faktycznym. Ostateczną zdolność kredytową określa zawsze bank na podstawie własnych wyliczeń.