Jak założyć własną firmę – poradnik

Jak założyć własną firmę – poradnik

Masz dość pracowania na etacie i od zawsze marzyłeś o otworzeniu własnego biznesu? Czas wziąć sprawy w swoje ręce i założyć własną działalność gospodarczą. To świetna szansa na rozwijanie swoich pasji, a także na uwolnienie się od szefa i stanie się niezależnym przedsiębiorcą. Zobacz jak krok po kroku założyć swoją pierwszą firmę.

Zacznij od formalności

Jeśli już wiesz, co chcesz robić, masz biznesplan i jasno sprecyzowane cele swojej firmy to przyszedł czas na formalności. Dla większości osób będzie to jeden z najbardziej kłopotliwych etapów zakładania swojej firmy. Formalności i spraw, które musisz załatwić, przed zostaniem szczęśliwym posiadaczem własnej działalności gospodarczej jest bowiem sporo.

Na początek złóż wniosek o wpis do CEIDG. Można to zrobić drogą elektroniczną lub osobiście w urzędzie gminy za pomocą formularza CEIDG-1. Musisz podać takie dane jak adres firmy, NIP i PESEL, kod działalności składający się z pięciu znaków ułożonych według PKD, adres mailowy, numer telefonu, rodzaj opodatkowania, datę rozpoczęcia działalności i dane rachunków bankowych. Złożenie takiego wniosku wiąże się z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS, GUS i naczelnika urzędu skarbowego.

Zarejestrowanie takiego formularza oznacza zarejestrowanie firmy. Musisz jednak wypełnić jeszcze kilka formalności. Musisz udać się do właściwego US i dokonać rejestracji jako podatnik podatku VAT. Konieczne jest złożenie w tym celu formularz VAT-R. Pozostaje też dopełnienie formalności w ZUS. Musisz złożyć druk zgłoszeniowy do ZUZ ZUA lub ZZA w terminie siedmiu dni od zarejestrowania firmy. Po dopełnieniu wszystkich tych formalności rozpoczyna się Twoja przygoda z prowadzeniem własnej firmy.

Skąd wziąć pieniądze na założenie własnej firmy?

Wielu młodych przedsiębiorców, którzy wiedzą jakie formalności wypełnić, aby założyć własną firmę boryka się z tym, że brak im pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności. Jako niedoświadczeni przedsiębiorcy nie są darzeni przez bank zaufaniem i ciężko jest im zdobyć pieniądze na start. Rozwiązaniem może okazać się kredyt dla firm bez zaświadczeń.

Jeśli dopiero zacząłeś swoją przygodę z prowadzeniem firmy, to z pewnością nie możesz pochwalić się zaświadczeniem o dochodach i stałymi dochodami z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli potrzebne są Ci pieniądze na start na rozwinięcie firmy, wynajem lokalu, zakup sprzętu itd. to możesz pójść do rzetelnej firmy pożyczkowej. W takich miejscach można znaleźć korzystne oferty na kredyt dla firm bez zaświadczeń, dzięki któremu będziesz mieć możliwość rozwinięcia swojego biznesu w pierwszych etapach jego istnienia.