Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie refinansowym

Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie refinansowym

Wzięcie na siebie kredytu hipotecznego wiąże się z wieloletnim zobowiązaniem z bankiem. Nawet gdy na początku oferta, którą zaproponowała nam instytucja finansowa, wydaje się nam korzystna i chętnie na nią przystajemy, to po jakimś czasie może okazać się, że wcale tak nie jest. Wysokość stóp procentowych stale ulega zmianie i nie ma w tym nic dziwnego, że za kilka lat warunki naszego kredytu już mogą nie być tak dobre, jak te, na które zdecydowalibyśmy się za jakiś czas. Jeśli po kilku latach warunki kredytowania zmieniły się na Twoją niekorzyść, możesz pomyśleć o kredycie refinansowym. Kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać? Podpowiadamy.

Co to jest kredyt refinansowy?

Jest to nowe zobowiązanie, które pozwala na spłatę rat kredytu na lepszych warunkach. Dzięki niemu możemy obniżyć miesięczną ratę. Nie jest to jednak to samo co konsolidacja i należy znać różnice między tymi produktami bankowymi. Różnica między nimi jest taka, że kredyt konsolidacyjny pozwala nam połączyć ze sobą kilka różnych zobowiązań i zmienić je w jedną ratę a kredyt refinansowy może posłużyć spłacie zobowiązania przeznaczonego na ten sam cel.

Komu opłaci się kredyt refinansowy?

Ten rodzaj kredytu będzie opłacalny dla wszystkich osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w momencie, gdy stopy procentowe były wysokie. Jeśli po kilku latach od wzięcia kredytu znalazłeś o wiele lepsze oferty w innych bankach, możesz ubiegać się o refinansowanie i polepszenie swoich obecnych warunków kredytowania. Pamiętaj jednak o tym, że aby wziąć kredyt refinansowy będziesz musiał pozytywnie przejść analizę swojej zdolności kredytowej i nie możesz posiadać długów i wpisów w KRD. Warunki otrzymania kredytu są dość wymagające i to, że jeszcze kilka lat temu Twój wniosek został pozytywnie rozpatrzony, nie znaczy, że i tym razem zostanie Ci udzielony kredyt. Przed podjęciem decyzji o kredycie refinansowym warto zadbać o swoją zdolność kredytową i ocenę w BIK.

Podejmij dobrą decyzję

Skoro już wiesz, co to jest kredyt refinansowy co oferuje i kto może z niego skorzystać to warto wiedzieć jak robić to w odpowiedzialny sposób. Przede wszystkim oblicz czy po poniesieniu wszystkich kosztów związanych z przeniesieniem swojego zobowiązania suma nowego kredytu dalej jest atrakcyjna. Refinansowanie ma polepszyć Twoją sytuację, a nie ją pogorszyć lub pozostawić na takim poziomie dlatego dokładnie analizuj oferty, które proponują Ci różne banki.