Pożyczka na ślub – czy warto ją brać i jak jej uniknąć?

Pożyczka na ślub – czy warto ją brać i jak jej uniknąć?

W życiu niemal każdego człowieka jednym z najważniejszych wydarzeń jest jego ślub. To niezwykła okazja, podczas której dwie osoby przyrzekają sobie wierność, miłość i wsparcie aż do końca życia. Wiąże się ona jednak nie tylko z dobrą zabawą i niezwykłymi wspomnieniami, ale także sporą dawką stresu. Nie tylko dlatego, że chcemy, aby wszystko obyło się bez żadnych trudności, ale też z powodu wszechobecnych wydatków. Ślub i wesele nie są czymś tanim, wręcz przeciwnie – bardzo często obok samochodu czy domu mogą się one okazać jednymi z najdroższych rzeczy w naszym życiu. Nie każdego stać na to, aby jedynie przy pomocy własnych funduszy zorganizować te wydarzenia tak, jak sobie wymarzył. Z tego właśnie powodu pożyczka na wesele czy pożyczka na ślub https://splatapozyczek.pl/ to coś, na co coraz częściej decydują się Polacy. Tylko czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie? Czy można zamiast tego po prostu na czymś zaoszczędzić?

Koszta związane ze ślubem

Ślub i wesele niosą ze sobą taką ilość zróżnicowanych wydatków, że aż ciężko je zliczyć. Wszystko kosztuje – wynajem lokalu, suknia i garnitur, fotograf, przystrojenie kościoła, samochód na dojazd do niego, animatora dla obecnych na uroczystości dzieci, a także wiele, wiele innych. Niektóre wydatki liczy się w setkach złotych, inne – w tysiącach. Zwłaszcza dotkliwa może być opłata za lokal (nie tylko za sam wynajem, ale także obsługę, alkohol, jedzenie), a także fotografa i grających na weselu muzyków. W zależności od naszych wymagań kosztowne mogą okazać się także stroje państwa młodych, a zwłaszcza panny młodej. Dużo zależy od tego, na jakiej liczbie gości nam zależy. Co oczywiste, im będzie ich więcej, tym więcej zapłacimy. Niezależnie od liczby gości prawdopodobnie musimy nastawić się na koszt minimum kilkunastu tysięcy, który z każdą kolejną dodaną osobą będzie tylko rósł.

Na czym można oszczędzić przy ślubie?

Są takie rzeczy przy ślubie, na których oszczędzać po prostu się nie da, bo zrujnujemy sobie całe wydarzenie. Istnieją jednak również takie, na których bez większego problemu można ciąć koszta. Można na przykład szukać oszczędności przy wynajmowaniu lokalu, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że najtańsze opcje zazwyczaj legitymują się kiepsko urządzonymi pomieszczeniami, złym dojazdem czy lokalizacją, a także mało smacznym jedzeniem i przeciętną obsługą. Warto więc poszukać złotego środka, a więc miejsca ze średniej półki cenowej. Zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać na siłę także na fotografie, ponieważ później brak nam będzie dobrze zrobionych pamiątek ze ślubu, czego będziemy przez długie lata żałować. Najlepszy fotograf nie musi być jednak także najdroższy – przy wyborze warto się posiłkować dostępnym portfolio, a także opiniami znajomych.

Może się zdarzyć, że uda nam się znaleźć kogoś, kto robi świetne zdjęcia i filmy za nieduże pieniądze. Za to bez większego problemu możemy znacznie zmniejszyć wspomniany już duży wydatek, a mianowicie stroje państwa młodych. Można je wypożyczyć lub kupić używane – zwłaszcza jest to rozsądna opcja w przypadku panien młodych, które prawdopodobnie danej sukienki już nigdy w życiu nie założą. Po co więc przepłacać? Używana czy wypożyczona suknia ślubna nie musi być wcale brzydsza, a być może dzięki temu pożyczka na ślub nie będzie już tak bardzo potrzebna. Ponadto możemy pomyśleć o wynajęciu DJa zamiast zespołu muzycznego grającego na żywo. Nie powinno to popsuć zabawy, a sporo oszczędzimy.

Czy warto robić ślub i wesele na kredyt?

Oczywiście, ślub i wesele to wspaniałe wydarzenia, jeśli więc mamy taką potrzebę, zainwestowanie w nie dużych kwot nie jest samo w sobie czymś złym. Pożyczka na ślub czy pożyczka na wesele może umożliwić nam zorganizowanie go zgodnie z naszymi najśmielszymi marzeniami. Będzie to w końcu moment, który zapamiętamy prawdopodobnie na resztę życia. Musimy jednak najpierw zastanowić się, czy nas na nią stać i czy chcemy startować w nową drogę życia z takim balastem finansowym.

Być może lepiej przez ten rok czy dwa przed weselem bardziej oszczędzać i zorganizować je za gotówkę lub poprosić o pomoc rodzinę? Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto ograniczyć kwotę potrzebnej pożyczki poprzez wspomniane w poprzednim punkcie cięcie kosztów. Wiele osób także liczy, że ślub zwróci się z tak zwanych kopert, a więc prezentów do gości. Warto jednak nie robić takich założeń, ponieważ jest niemała szansa, że mogą one okazać się błędne. Jeśli więc nie stać nas na spłatę pożyczki, ale mamy nadzieję, że pomogą nam w tym datki od gości weselnych, lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Ani pożyczka na ślub, ani pożyczka na wesele nie jest sama w sobie ani zła, ani dobra. Wszystko zależy od naszych indywidualnych okoliczności i planów. Jeśli stać nas na jej spłacanie i pozwoli ona nam na zrealizowanie swoich marzeń, czemu by się na nią nie zdecydować? Jeśli jednak będziemy z jej powodu później cierpieć, być może lepiej spróbować innego podejścia.

Dowiedź się więcej na Spłata Pożyczek.