Jak nie wpaść w świąteczne długi

Jak nie wpaść w świąteczne długi

jak nie wpaść w długi

Wydatki związane ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia mogą przytłoczyć nie jedną osobę. Każdy z nas chce obdarować swoich bliskich jak najpiękniejszymi prezentami i zorganizować wyjątkowe święta. Wszystko ma jednak swoją cenę, a na zorganizowanie świąt często potrzebujemy dodatkowej gotówki. Dla wielu osób rozwiązaniem tej sytuacji jest wzięcie pożyczki chwilówki i sfinansowanie świąt za jej pomocą. Jednak czy jest to dobry pomysł? Czy warto zaciągać pożyczkę, a nawet kredyt, który będziemy spłacali jeszcze przez kilka miesięcy z powodu świąt? Zobacz jak uniknąć świątecznych długów i jednocześnie zorganizować wymarzone święta.

Zacznij planować wcześniej

Mimo że wiemy o tym, że święta co roku są o tej samej porze, to i tak się do nich nie przygotowujemy. Większość ludzi stara się je zorganizować tylko z grudniowego budżetu domowego, co może być trudne, jeśli święta obchodzi się w licznym gronie. Zaplanuj swoje świąteczne wydatki i rozłóż je na kilka miesięcy. Świąteczne prezenty możesz zacząć kupować już we wrześniu, a pieniądze na kolacje wigilijna możesz odkładać co miesiąc. Jeśli rozłożysz swoje wydatki na kilka mniejszych kwot, to o wiele łatwiej będzie Ci zorganizować święta i nie będziesz musiał się zadłużać. Na https://finanse.net.pl/ dowiesz się jak planować domowy budżet tak, aby być gotowym na wszystkie wydatki.

Kupuj tylko tyle na ile Cię stać

Czasem ciężko jest odmówić bliskim wymarzonego prezentu lub zorganizować nieco skromniejsze święta. Nie jest to jednak powód do tego, aby się zadłużać i radzić sobie ze spłatą rat jeszcze przez długi czas po świętach. Jeśli wiesz, że Cię na coś nie stać nawet jak będziesz odkładać pieniądze przed świętami, to po prostu tego nie kupuj. Nie ma sensu brać pożyczek na świąteczne prezenty. Bliscy z pewnością zrozumieją, że w tym roku dostali tańszy prezent, bo w końcu najważniejsze w świętach jest spędzenie ze sobą czasu.

Korzystaj z promocji

Przed świętami w sklepach można znaleźć mnóstwo promocji, z których warto korzystać. Upewnij się jednak, że promocje rzeczywiście pozwolą Ci zaoszczędzić czy jest to jedynie chwyt marketingowy i tak naprawdę nie oszczędzasz zbyt wiele. Promocje i wyprzedaże to świetna okazja, aby kupić komuś wymarzony prezent w niższej cenie. Obdarowywana osoba nie musisz wiedzieć, że zapłaciłeś za daną rzecz mniej, a Ty nie będziesz musiał się zadłużać w banku.

Zrób listę prezentów

Zapisz na kartce listę rzeczy, które Twoim zdaniem ucieszą Twoich bliskich. Pamiętaj, że nie każdy zaproszony na wigilię gość musi otrzymać drogi prezent. Czasem wystarczy jakiś drobiazg, który przyda się obdarowywanej osobie.

Na stronie https://finanse.net.pl/ znajdziesz jeszcze więcej porad na temat tego, jak nie popaść w świąteczne długi i jak rozsądnie zarządzać domowym budżetem.