Budowa domu – od czego zacząć?

Budowa domu – od czego zacząć?

Budowa domu – od czego zacząć

Zakup działki budowlanej i budowa domu jest poważnym i kosztownym przedsięwzięciem. Zanim jednak zaczniesz budować fundamenty swojego przyszłego domu, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Zobacz, od czego zacząć budowę domu, o czym warto wtedy pamiętać i kiedy przydadzą Ci się pożyczki długoterminowe.

Sprawdź status działki

To, jaką wybierzesz działkę, ma wpływ na to, co będziesz mógł na niej zbudować. Warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję i zanim kupisz ziemię, sprawdź, do czego jest ona przeznaczona. Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego – znajdziesz tam informacje na temat tego, jakie jest przeznaczenie danej działki. Każda ziemia może mieć albo charakter budowlany, albo rolny. W dokumencie odpowiadającym danej działce znajdziemy szczegóły odnośnie typu zabudowy czy też odległości ściany frontowej budynku od drogi. Zawarte są tam też informacje na temat kształtu czy też wyglądu obiektu, który ma się tam znaleźć.

Przeanalizuj księgi wieczyste

Przed zakupem danej działki powinieneś też dokładnie sprawdzić jej księgi wieczyste. Znajdują się tam informacje związane ze stanem prawnym gruntu, a także obciążeniami finansowymi, jakie ciążą na danej ziemi. Jeśli nie wiesz, na co dokładnie zwrócić uwagę przeglądając księgi wieczyste, to poproś o pomoc prawnik lub notariusza – te osoby będą wiedzieć jakie informacje są najważniejsze.

Wybór i zakup projektu

Posiadanie projektu domu jest niezbędne, jeśli chcesz otrzymać pozwoleni na budowę. Projekt powinien być dopasowany do wielkości działki i odpowiadać naszym potrzebom. Możesz wybierać spośród gotowych projektów lub postawić na indywidualny projekt domu. Druga opcja jest oczywiście droższa, ale pozwala na maksymalne spersonalizowanie wyglądu nieruchomości. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego projektu, który sprosta Twoim oczekiwaniom i będzie podobać Ci się wizualnie. Tak jak wspomnieliśmy, indywidualny projekt może sporo kosztować, jeśli brakuje Ci na niego pieniędzy, możesz wziąć pod uwagę pożyczki długoterminowe dzięki, którym sfinansujesz zakup projektu.

Zgłoszenie zamiaru budowy

Ostatnia nowelizacja prawa budowlanego sprawiła, że większość osób, które planują budowę, nie musi ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jeśli planujesz budowę domu mieszkalnego, którego obszar nie wykracza poza granice działki, musisz jedynie zgłosić zamiar budowy. Jest to pozytywna zmiana i wiąże się z mniejszą ilością formalności, które trzeba wypełnić, aby zacząć budować dom. Zgłoszenie zamiaru budowy jest procedurą uproszczoną i przebiega szybciej niż ubieganie się o pozwolenie na budowę.