Banki nie przyznają kredytów gotówkowych absolutnie każdemu. Osoby, które chcą je otrzymać, muszą spełnić szereg warunków, czy to formalnych, czy w odniesieniu do ich sytuacji finansowej. Obecnie, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i liberalizacji postaw banków w różnych kwestiach, zaciąganie kredytu gotówkowego jest szybsze i prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Tylko jakie wymagania trzeba spełnić, żeby móc to zrobić?
Wymagania wobec osób chcących zaciągnąć kredyt nie są wysokie
Ludzie, którzy nie mieli dotychczas (lub mieli, ale wiele lat temu) do czynienia z zaciąganiem zobowiązań finansowych, mogą kojarzyć kredyty ze sporą ilością formalności i długim czasem oczekiwania. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Potencjalny kredytobiorca musi przede wszystkim:
- mieć ukończone 18 lat
- posiadać pełnię zdolności do czynności prawnych
- prawidłowo wypełnić wniosek o kredyt
- mieć wystarczająco wysoką zdolność kredytową.
Już od dłuższego czasu możliwe jest otrzymanie kredytu zdalnie, bez wychodzenia z domu. Oznacza to nie tylko większe bezpieczeństwo (o swoje dane nie musimy się martwić – połączenie z bankiem jest szyfrowane, tak więc kredyt internetowy jest całkowicie bezpieczny), ale także oszczędność czasu, który trzeba by było poświęcić na podróż do oddziału kredytodawcy.
Jak wygląda kwestia dokumentów? Warto wiedzieć, że kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń w banku jest aktualnie dość często spotykany. Wszelkiego rodzaju zaświadczenia o dochodach od pracodawcy, kopie umów, PIT-y czy dokumenty księgowe nie będą nam w procesie jego zaciągania potrzebne.
Wystarczy, że odpowiednio (i rzetelnie) wypełnimy wniosek o kredyt, w którym bez wątpienia znajdziemy pytania o wysokość zarobków, formę zatrudnienia, okres trwania umowy, czy ilość i wysokość aktualnie posiadanych zobowiązań. Na podstawie, między innymi tych informacji, zostanie obliczona nasza zdolność kredytowa, od której będzie w dużej mierze zależało, czy kredyt zostanie nam przyznany.
Czy można dostać kredyt na umowie zlecenie?
Już powyżej wspomniano, że kredytodawca będzie niewątpliwie zainteresowany formą naszego zatrudnienia. Prawdą jest, że najmilej widziana z nich jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Jednak, jeśli osiągamy dochody z innego źródła, nie oznacza to, że spotkamy się z odmową. Renta, emerytura, umowa zlecenie, a nawet umowa o dzieło są przez banki akceptowane.
Sytuacja na rynku pracy się zmienia, a zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej nie musi wcale oznaczać, że ktoś zarabia mało bądź nie osiąga dochodu regularnie i stabilnie. Wiedzą to też banki, z uwagi na co kredyt na umowę zlecenie jest obecnie znacznie łatwiej dostępny niż kiedyś.