Zakup własnego mieszkania czy domu dla wielu osób wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego, jako że mało która z nich dysponuje wystarczającą ilością gotówki. Kredyt hipoteczny pozwala na nabycie nieruchomości, jednak jest bardzo poważnym zobowiązaniem finansowym do którego warto się przygotować. Jak wygląda procedura zaciągania kredytu hipotecznego krok po kroku, i czym trzeba pamiętać?
Sprawdzenie zdolności kredytowej
Pierwszym krokiem jaki trzeba podjąć by mieć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego jest sprawdzenie swojej zdolności kredytowej. Pozwala to oszacować w jakiej wysokości kredyt na mieszkanie jesteśmy w stanie uzyskać na podstawie zarobków i rodzaju umowy o pracę. Na wyliczenie tego składają się również czynniki takie jak miesięczne dochody w gospodarstwie domowym, czy obecnie spłacane inne zobowiązania.
Jeżeli uzyskaliśmy już informacje na ten temat, można zacząć rozglądać się za wymarzonym mieszkaniem, które chcielibyśmy zakupić w ramach kredytu hipotecznego. Kiedy już mamy wybrane lokum, wówczas dla pewności po raz kolejny sprawdzana jest zdolność kredytowa osoby chcącej wziąć kredyt na mieszkanie, i przystąpić może ona do załatwiania formalności i wyboru oferty kredytowej jednej z dostępnych na rynku.
W tym przypadku warto zacząć współpracę z doradcą kredytowym lub finansowym, który będzie nadzorował cały proces i zapewni fachową i prawną obsługę całego przedsięwzięcia. Po wyborze oferty konieczne jest skompletowanie dokumentów wymaganych przez dany bank, m.in. odpis umowy o pracę, zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta bankowego itp. Kiedy to już mamy za sobą, wówczas można podpisać umowę przedwstępną lub deweloperską, która „rezerwuje” w pewien sposób wybrane mieszkanie.
Weryfikacja dokumentacji i wycena
Bank który otrzymał poprawnie skompletowane dokumenty rozpoczyna złożoną weryfikację zarówno kredytobiorcy i jego możliwości finansowych, jak również upewni się, że wybrana nieruchomość faktycznie będzie dobrym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego.
Jeżeli wszystko jest w porządku, wówczas zostaje wydana pozytywna decyzja kredytowa, a w praktyce oznacza to, że zostanie stworzona specjalna umowa kredytowa, z którą jednak warto dokładnie się zapoznać. Dodatkowo można już wtedy udać się do notariusza i spisać stosowne dokumenty własności. Kredyt hipoteczny po podpisaniu umowy uruchomiony zostaje zwykle w przeciągu kilku dni. Jeżeli decydujemy się na kredyt na mieszkanie, zdecydowanie warto nie spieszyć się z całą procedurą i sumiennie wypełniać wszystkie formalności.