Odnalezienie się na zagmatwanym rynku produktów finansowych nie jest łatwe dla przeciętnego zjadacza chleba, który korzysta z usług banku tylko w zakresie prowadzenia zwykłego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Wybór właściwej lokaty może okazać się bardzo skomplikowany zadaniem. Chociaż sam mechanizm na jakim opiera się ten produkt bankowy wydaje się bardzo prosty, w praktyce możemy znaleźć niezliczoną ilość różnych ofert. Co jednak zrobić, kiedy mamy kapitał i chcemy wybrać bezpieczną, ale przynoszącą pewny zysk formę inwestowania?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że nie warto sugerować się różnego rodzaju super ofertami i niewiarygodnymi promocjami. Banki doskonale wiedzą jak przestawić swoje produkty, żeby zachęcić klientów do skorzystania ze swoich usług. Pamiętajmy również, że istnieją pewne granice oprocentowania, jakie może zaoferować nam bank i niektóre propozycje są po prostu nierealistyczne.
Po drugie powinniśmy dokładnie zastanowić się jaki cel chcemy osiągnąć decydując się na lokatę. Na ile możemy zamrozić nasze środki, czy istnieje możliwość, że będziemy zmuszeni do wcześniejszego wycofania kapitału z lokaty i jaki zysk nas interesuje – jeśli odpowiemy sobie na te podstawowe pytania będzie nam łatwiej wybrać ofertę, która będzie najlepiej spełniała potrzeby. Na przykład dla osób, które oczekują konkretnego zysku z lokaty i które mogą sobie pozwolić na zamrożenie kapitału nawet na kilka lat, idealnym rozwiązaniem będzie lokata długoterminowa. Jeśli natomiast chcemy zmaksymalizować dochód i nie boimy się ryzyka możemy zastanowić się nad tzw. lokatą strukturyzowaną, na której część środków inwestowana jest w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe, co może zakończyć się znacznym zwiększeniem środków lub całkowitą utratą odsetek a nawet części kapitału.
Dla osób, które dysponują kapitałem, ale chciałyby dalej oszczędzać banki przygotowały na przykład rozwiązanie w postaci tzw. lokaty progresywnej. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie będziemy mieli możliwość dopłacania środków na lokatę w czasie jej trwania bez konieczności zawierania nowej umowy z bankiem. Daje na to dosyć dużą swobodę i pozwala na systematyczne odkładanie pieniędzy, które od razu zaczynają procentować.
Zazwyczaj najbardziej kuszące propozycje wysokiego oprocentowania znajdujemy na tzw. lokatach dynamicznych. W przypadku takiego rozwiązania oprocentowanie rośnie w miarę czasu trwania lokaty. Niestety banki lubią sugerować klientom tylko te najwyższe oprocentowanie z ostatniego okresu. Jest to mylące ponieważ faktyczne oprocentowanie takie lokaty jest dużo niższe i prawdopodobnie nie odbiega znacznie od standardów obowiązujących na rynku.
Decydując się na konkretną lokatę powinniśmy zatem zwrócić uwagę na takie czynniki jak wysokość oprocentowania i czas trwania umowy oraz ewentualne konsekwencje związane z wcześniejszym wycofaniem kapitału. MWarto również sprawdzić czy oprocentowanie na lokacie jest stałe, czy też może ulec zmianie, a w przypadku różnych promocyjnych propozycji – jak długo będzie trwała promocja i na jakie oprocentowanie możemy liczyć po jej zakończeniu.