Zasady działania kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym

Zasady działania kredytów odnawialnych w rachunku bieżącym

Kredyt odnawialny w rachunku to bardzo ciekawe rozwiązanie finansowe. Jednocześnie należy zauważyć, że kredyty odnawialne nie są w Polsce zbyt popularne, pomimo tego, że występują w ofertach banków od wielu lat. Warto przyjrzeć się bliżej zasadom działania kredytów odnawialnych, bo mogą on być bardzo przydatnym narzędziem zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych.

Jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny w rachunku jest pewnego rodzaju kredytem gotówkowym. Od typowego kredytu gotówkowego różni się jednak tym, że tutaj nie ma z góry określonej kwoty, jaka będzie pożyczona. Bank przydziela klientowi pewien limit w rachunku w ramach którego może on pożyczać pieniądze. Jeśli więc ktoś ma przydzielony limit 10 000 zł to w razie potrzeby może pożyczyć na przykład 2000 zł a za kilka tygodni może to być przykładowo kwota 8000 zł. Nie jest też tutaj ściśle określony czas, kiedy pieniądze trzeba oddać. Nie występują miesięczne raty w danym dniu miesiąca. Po prostu zadłużenie spłaca się automatycznie z bieżących wpływów. Najważniejszą zaletą kredytów odnawialnych jest fakt, że odsetki klient płaci tylko za czas, kiedy faktycznie z zadłużenia korzysta. Jeśli więc ktoś pierwszego dnia miesiąca zrobił zadłużenie na 2000 zł a dziesiątego dnia miesiąca wpłynęła pensja to odsetki zostaną pobrane od kwoty 2000 zł za 10 dni.

Jak uzyskać kredyt odnawialny?

Pozyskanie kredytu odnawialnego jest stosunkowo proste a formalności są tutaj mniej uciążliwe niż ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych. Najłatwiej jest uzyskać limit kredytowy w banku w którym od dawna mamy rachunek bieżący. Wtedy bank może bardzo szybko sprawdzić sobie naszą historię kredytową. Uzyskanie takiego limitu w banku obcym również jest możliwe, wtedy trzeba przedstawić historię rachunku za ostatnie trzy miesiące z poprzedniego banku. Zasadniczym wymaganiem przy staraniu się o limit w rachunku jest wypływanie na ten rachunek wynagrodzenia. W takiej sytuacji zwykle nie trzeba przedstawiać dodatkowych zaświadczeń czy poręczeń. Bank zazwyczaj zgadza się na to, by udzielić limit w wysokości sześciokrotności pensji. Od takiego limitu pobierane jest oprocentowanie, z góry ustalone w umowie. Oprócz tego niektóre banki stosują prowizję za udzielenie limitu oraz prowizję po każdym roku, za dalsze przedłużenie limitu. Część banków chcąc zatrzymać klienta u siebie na dłużej rezygnuje z opłaty po każdym roku. Wymagane jest natomiast aby na ten czas spłacić cały limit i później od nowa można się zadłużać.