Pośrednik finansowy – co robi i w czym może pomóc?

Pośrednik finansowy – co robi i w czym może pomóc?

Bardzo wiele osób korzysta z różnego rodzaju produktów finansowych oferowanych przez polskie banki, natomiast nie każdy decyduje się pozyskiwać je na własną rękę. Wprost przeciwnie – spora część kredytobiorców woli nie zajmować się selekcją kredytu i związanymi z nim formalnościami samodzielnie, a zamiast tego zlecić to zadanie wykwalifikowanemu specjaliście. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w przypadku poważnych zobowiązań na kwoty rzędu kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych, wiążące się ze sporą ilością formalności.

W tym przypadku wykwalifikowanym specjalistą będzie tak zwany pośrednik kredytowy, a więc ktoś, kto zawodowo zajmuje się byciem ogniwem łączącym banki z kredytobiorcami. Tylko co dokładnie robi taka osoba? W jaki sposób może ona pomóc podczas procesu zaciągania kredytu?

Jak działa pośrednik finansowy?

Pośrednik finansowy rozpoczyna współpracę z klientem od rozmowy, w czasie której gromadzi najważniejsze informacje na jego temat, a także kredytu, który planuje on zaciągnąć. Dzięki temu łatwiej jest mu określić, jaki kredyt będzie najlepiej pasował do wymagań danej osoby i jego sytuacji. Należy pamiętać, że każda osoba jest inna i to, że ktoś jakiś czas temu zaciągnął atrakcyjny kredyt w danym banku nie znaczy, że za jakiś czas ktoś inny również powinien zwrócić się do tej instytucji – może się okazać, że w jego przypadku lepszy kredyt będzie można znaleźć gdzieś indziej.

Kiedy już wszystkie niezbędne informacje zostaną zebrane, pośrednik może przystąpić do porównywania ofert poszczególnych banków. Dla wygody klienta i oszczędności jego czasu zostaną mu przedstawione tylko najlepsze oferty, które charakteryzować się będą niskim całkowitym kosztem zobowiązania. Współpraca nie kończy się na wybraniu kredytu, a dopiero wtedy, kiedy dopełnione zostaną wszelkie formalności i zawarta zostanie umowa kredytowa. W każdej chwili można poprosić, aby wybrany pośrednik finansowy z Poznania odpowiedział na dowolne pytanie związane z kredytem bądź wyjaśnił bardziej skomplikowane kwestie.

Co można zyskać dzięki pośrednikowi finansowemu?

Lepsza oferta kredytowa oznacza niższy całkowity koszt zobowiązania, a co za tym idzie – oszczędności na polu finansowym. Skorzystanie z usług pośrednika jest pewniejszym rozwiązaniem niż szukanie dobrej oferty samodzielnie, ponieważ nie ryzykuje się w ten sposób, że popełni się błąd. Jest to również lepsza opcja niż korzystanie z internetowych porównywarek kredytu, ponieważ często są one mało wiarygodne, a do tego nie wszystkie z nich są na bieżąco aktualizowane.

Ekspert Finansowy Poznań

Plac Andersa 5
Poznań, 60-101
woj. wielkopolskie