Dlaczego nie warto wypłacać gotówki z karty kredytowej?

Dlaczego nie warto wypłacać gotówki z karty kredytowej?

Dzięki okresowi bezodsetkowemu karta kredytowa daje możliwość bardzo korzystnego pożyczenia pieniędzy na zakupy. Zadłużenie zwrócone w terminie, nie wiąże się z poniesieniem żadnych kosztów. Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli użyjemy karty w inny sposób, niż do dokonywania płatności.
Przelanie pieniędzy z rachunku karty bądź wypłata kartą kredytową z bankomatu, niestety będą nas słono kosztować. Poniesiemy dodatkowe koszty nie tylko z tytułu prowizji za samo wykonanie transakcji, ale również zostaniemy obciążeni odsetkami od razu. Sprawdź, kiedy korzystanie z karty kredytowej nie jest darmowe.

Ile wynosi prowizja za wypłatę pieniędzy z bankomatu?

Karta kredytowa z założenia mam nam służyć do realizacji transakcji bezgotówkowych. Jeżeli zdecydujemy się na wypłacenie nią pieniędzy z bankomatu, musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami.
Pierwszą z nich jest prowizja bankowa za dokonanie wypłaty. W zależności od banku waha się ona pomiędzy 3 a aż 8% wartości transakcji, przy czym nie może być niższa niż konkretna ustalona przez bank kwota, która z reguły wynosi pomiędzy 7 a 10 złotych. Niestety więc im większa kwota wypłaty, tym wyższe koszty poniesiemy. Od tego rodzaju opłaty nie da się w żaden sposób uciec.
Drugi koszt to odsetki od zadłużenia na karcie.

Jakie będą koszty odsetek od wypłaty gotówki?

W przypadku płatności kartą kredytową zostaną one naliczone dopiero wtedy, jeśli nie spłacimy całości zadłużenia do końca okresu bezodsetkowego karty. W sytuacji, gdy dokonamy wypłaty gotówki z bankomatu, jest inaczej. Odsetki będą naliczane od razu, od dnia wypłaty środków. Nie ma okresu bez odsetek.
Będą one naliczane według oprocentowania karty zawartego w podpisanej przez nas z bankiem umowie. Przeważnie wynosi ono około 10%. Może się to wydawać niewielką wartością, ale w przypadku dużej zwłoki w spłacaniu zadłużenia lub wypłacie znacznej sumy, koszty mogą być dla nas nieprzyjemnym zaskoczeniem.
Pamiętajmy o tym i nie wypłacajmy gotówki za pomocą karty kredytowej. Wykorzystujmy taką możliwość jedynie w ekstremalnych przypadkach, gdy potrzebna nam gotówka, a naprawdę nie mamy innego wyjścia.