Odsetki

Odsetki

Niezawodnym sposobem ulokowania pieniędzy są lokaty oraz konta oszczędnościowe. Niestety decydując się na utworzenie lokaty, nie możemy liczyć na spektakularne zyski.

Najwyższe oprocentowanie lokat wynosi granicach około 4 procent w skali roku. Jeszcze niżej oprocentowane są konta oszczędnościowe w połowie 2018 roku można było liczyć na maksimum 3 proc.

Czy warto w to wchodzić ?

Czy można zatem inwestować w tego typu produkty ? Tak, ponieważ dają gwarantowany zarobek. Co więcej, pieniądze odłożone na lokatę, przez jakiś czas pozostaną zamrożone, nie zostaną więc być spożytkowane na obecne potrzeby i rozrywki.

Patrząc długoterminowo lokata albo konto mogą okazać się przyszłościową inwestycją, która np. wspomoże w przyszłość edukację naszych dzieci, lub stanowić będzie lwią część wkładu własnego na mieszkanie.

Jakie są różnice między lokatą a kontem oszczędnościowym ?

Po pierwsze na lokacie pieniądze są unieruchomione na określony czas. Dopiero po wygaśnięciu tego okresu wypłacany jest dochód. Jeżeli zdecydujemy się by wyciągnąć pieniądze wcześniej, głównie równa się to z anulacją odsetek.

Konto oszczędnościowe bywa zazwyczaj niżej oprocentowane, aktywa pieniężne są jednak cały czas w zasięgu ręki. Wycofując je nie stracimy zysku.

Inne metody inwestowania

Z technicznego punktu widzenia, inwestycja w złoto jest bardzo prosta, ponieważ wymaga od klienta jedynie kupna kruszcu. Nie generuje np. uciążliwego, czasochłonnego tworzenia nowego rachunku.

Nie wymaga od zainteresowanego znajomości profesjonalnej terminologii poszczególnych instrumentów inwestycyjnych, czy też niekończącym się śledzeniu rozmaitych wykresów, co ma miejsce w wypadku akcji giełdowych, bądź różnych funduszy inwestycyjnych.

Taka forma umiejscowienia kapitału świadczy przede wszystkim o wiedzy ekonomicznej inwestora, ale też bez wątpienia dodaje prestiżu.

Każdy, bez względu na to jakimi pieniędzmi operuje, jest niewielkim inwestorem, czy osobą fizyczną, zanim podejmie decyzję o ulokowaniu swoich pieniędzy po pierwsze upewnić czy pozwala mu na to jego sytuacja finansowa i pamiętać o ryzyku inwestycyjnym.