Leasing konsumencki zamiast kredytu

Leasing konsumencki zamiast kredytu

Coraz to nowe analizy i raporty na temat sektora bankowe upewniają nas, że o kredyt z dnia na dzień jest trudniej, a nasza zdolność kredytowa maleje. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za alternatywnymi rozwiązaniami, które pozwolą nam cieszyć się nowymi zakupami nawet bez  konieczności zaciągania pożyczki w banku. Jedną z takich opcji jest leasing konsumencki.

Klienci indywidualni mogą na szeroką skalę i w prosty sposób korzystać z leasingu od około roku, do tej pory ta forma finansowania zakupu była popularna przede wszystkim wśród firm. Teraz rozwiązanie to jest łatwo dostępne również osobom fizycznym i może zainteresować na przykład freelancerów, których formy zatrudnienia – jako niepewne i podatne na zmiany – często nie satysfakcjonują banków przy rozpatrywaniu wniosków kredytowych. Firma leasingowa ponosi bowiem zdecydowanie niższe ryzyko niż bank udzielający kredytu.

Leasing polega na swego rodzaju wynajęciu interesującego nas sprzętu od firmy leasingowej. Możemy posługiwać się nim dowolnie, jak i kiedy chcemy, ale ponosimy co miesiąc określoną opłatę, a formalnie właścicielem nadal pozostaje właśnie ta firma. Po upływie określonego w umowie okresu leasingu klient może albo wykupić sprzęt na własność za część pierwotnej wartości (konkretna wysokość ustalana jest również w umowie), albo zwrócić go i zdecydować się na leasing nowego. Zasadniczo w ten sposób można zdobyć sprzęt RTV, motocykle, łodzie, AGD itp., jednak najpopularniejsze są zdecydowanie samochody. Koszty w dużej mierze zależą od danej firmy, ale miesięczna suma należności powinna oscylować wokół wysokości raty kredytu bankowego zaciągniętego na analogiczny cel.

W Europie zachodniej leasing konsumencki cieszy się wielką popularnością, szacuje się, że 15-30% wszystkich prywatnych samochodów jest tam finansowana w ten sposób. Forma ta pozwala nie tylko zapewnić sobie sprzęt, na który nie jesteśmy w stanie wyłożyć gotówki ani zdobyć na niego kredytu, lecz także pozwala na stałe i częste wymienianie na przykład samochodu. Dla tych, dla których liczy się korzystanie z nowego sprzętu o wysokiej klasie i jakości, będzie to z pewnością znaczna zaleta.